Jedna z dalsich veci, kterou mam rad jsou zvirata, predevsim psi. Moje host-rodina v Americe ma zlatyho labradora, coz je opravdu nadhernej pes, rad bych si ho jednou poridil, proto bych rad o tomto plemeni psa neco napsal.
LABRADORSKY RETRIVRPuvod plemenePravdepodobný pùvod labradora je v malém novofoundlandském psu ci v psu St. Johna, snad zkríženými se psy privezenými na kanadské brehy evropskými rybári. Moderní labrador byl vyšlechten anglickými chovateli na poèátku 20.století, avšak pùvodní psi z Newfoundlandu jsou základem mnoha dalších plemen.
Pùvod nejbližších pøíbuzných
Korenem puvodu plemen všech retrívrù jsou pùvodní psi z Newfoundlandu. Spojitost s dnešním novofoundlandským psem existuje, nebot on byl vyšlechten z velkého novofoundlandského psa nebo ze psa St. Johna. Kudrnatý retrívr (curly-coated retrívr) predstavuje výsledek zkrížení drívìjších labradorù s již vyhubylým anglickým vodním španelem; flat-coated retrívr vznikl krížením velkého a malého psa St. Johna a jejich potomka se setry. Zlatý retrívr je výsledkem krížení flat-coated retrívra s dnes již vyhynulým Tweed Water španelem. Chesapeake Bay retrívr je pak výsledkem krížení malého psa St. Johna s místními americkými psy.
SPECIFICKE ZDRAVOTNI PROBLEMY
Dysplazie kycelního kloubu (DKK)
Labradori jsou náchylní k dysplazii kycelního kloubu stejne jako k ostatním kloubním onemocnìním (artróza). Všichni chovní jedinci by mìli mít RTG vyšetrení a mít osvedcení o stupni DKK. Maximální stupen DKK je uváden i v požadavcích jednotlivých klubù na uchovnìní daného jedince, ale v soucasnosti je rozpetí velmi volné (stupeò až 2/2).
Progresivní atrofie sítnice
Pri tomto onemocnìní dochází k rychlému odumírání svetlocivných bunek sítnice v dùsledku nedostatecnosti krevního obehu v sítnici. U labradorù se nejcasteji vyskytuje tzv. centrální forma této choroby, která nezpùsobuje úplnou slepotu, ale výraznì vidìní zhoršuje. Onemocnení se vyskytuje ve vyšším vìku psa (8 a více let).
Zánìty uší
Vzhledem k charakteru postavení uší a zálibì labradorù v plavání je ušní infekce castým problémem. Netrpí jím všichni labradori, ale tento problém se mùže stát chronickým, pokud nebudete provádìt nekolik preventivních krokù.
Uši Vašeho psa je nutno pravidelnì prohlížet - zda jsou svìtle rùžové (žlutí labradori) nebo tónované do masového odstínu, èisté a zda z nich není cítit nejaký neobvyklý pach.
Pokud jsou uši špinavé, použijte jemnou látku nebo vatu a uši vytrete pouze pomocí prstù. Pokud má pes uši casto velmi špinavé, doporuèuje se pravidelné cištení, jinak stací 1x mìsíènì nebo i menì casteji.
Pokud uši nepríjemnì zapáchají, meli byste vzít psa k veterinári k odbornému ošetrení, nebot ušních infekcí existuje velké množství typù. Potom byste meli psu cistit uši castìji a zabránit tak opakování infekce. Použít mùžete pripravené roztoky (k dispozici u veterináre), které pri aplikaci 1x týdne jemne zvyšují hodnotu pH v uších a zabranují tak usazování a množení bakterií.
PLEMENNY STANDART