KDO BYLI KELTI?
První historická zmínka se objevila okolo roku 400 př.n.l. na severu Itálie, kdy neznámý národ "barbarů" přicházející z Alp vytlačil Etrusky z údolí Po. Římané, kteří nijak netruchlili nad odsunem Etrusků přesto poslali na sever své vyslance, aby jim pomohli a zároveň zjistili něco o Keltech. Říman Quintas Fabius však zabil jednoho z Keltských vyslanců. Ti vyslali do Říma družinu vyjednavačů, kteří chtěli potrestat tuto smrt vydáním Fabiovi rodiny. Tento požadavek však narazil na odpor římského senátu, neboť patricijská rodina Quintase Fabia byla v Římě velmi vážená. A tak přes to, že smrt keltského vůdce byla podle římského práva uznána jako neoprávněná, požadavky Keltů splněny nebyly. Další spory mezi těmito národy se již odehrávali většinou na bitevním poli - začli keltským obléháním Říma a končili římským dobytím Británie.


A CO KELTI A ČECHY?
Národ Keltů pochází z území okolo řeky Dunaje. U nás Keltové žili zejména v Čechách a částečně i na jižní Moravě. Okolo Žatce, Rakovníka či Plzně můžeme nalézt pár pozůstatků tohoto národa. Je zde bývalé oppidum Závist, několik menhirů okolo Žatce a jedna kamenná řada, jejiž původ je dodnes tématem diskuze. Praotec Čech, kněžna Libuše či Přemysl Oráč... byli také Keltové? Můj názor zní ANO. Jejich působiště je právě ve středních a západních Čechách. Jejich zvyky popsané v Starých pověstech Českých jsou příbuzné zvykům keltským. A pokud tomu tak je, co nám po nich zůstalo? Tak třeba vaříme velmi dobré pivo, takové jako se vaří pouze v Rakousku, Německu, Holandsku, Británii nebo Irsku. Tedy v zemích, kde Keltové žili. A co hudba? Když se zaposlouchám do národních písní Chodů či Valachů - tak často se tam objevují dudy nebo housle vydávající živou melodii, u které se Vám nohy roztančí sami. A kdybych měla jít do krajností, tak vepřové na mnoho způsobů v českém receptáři, jako by připomínalo oblíbené kance, které lovil Bivoj :-).
Národ Keltů žijící na našem území nesli název Bójové, z tohoto jména také vznikl název Bohemia - tedy Čechy.

KELTSKÉ SVÁTKY
Keltský rok se dělí podle slunovratů. Jsou dva - zimní a letní.
Zimní slunovrat - Alban Arthuan - 21.prosince.
Letní slunovrat - Alban Heruin - 21.června.

Dále podle dnů rovnodennosti. Jarní a podzimní.
Jarní rovnodennost - Alban Eiler - 21.března.
Podzimní rovnodennost - Alban Elved - 21.září.

No a nakonec podle svátků. Jsou to Imbolc, Beltaine, Lugnasadh a Samhain.
Imbolc - den prvního úplňku ve znamení Vodnáře, slavnost Panny - příprava na růst, 1.února.
Beltaine - den prvního úplňku ve znamení Býka, oslava jara, plodnosti, 1.května.
Lugnasadh - den prvního úplňku ve znamení Lva, oslava žní, hojnosti a úrody, 1.srpna.
Samhain - den prvního úplňku ve znamení Štíra, keltský Nový rok (dnes svátek Halloween, nebo Dušičky), 1.listopadu.


Tyto svátky se slavili vždy z noci předešlého dne na den onoho svátku. U nás se nejvíce slaví svátky dva - Beltaine a Samhain. Beltaine si můžete užít na festivalu pořádaném Bratrsvem Keltů. Mimo hudbu je na festivalu vždy přednáška o původu Keltů, prodává se mnoho ručních výrobků (keramiky, náramků), je možno shlédnout uměleckou kovárnu Artes Ferrea, podívat se jak žili Keltové se skupinou Keltoi, která si vždy na festivalu postaví svá obydlí, na čepu jsou vždy dobrá piva a hvězdou minulého Beltainu bylo černé pivo Kelt. Každý rok se místo tohoto festivalu mění a vždy je na nějakém hradu či historickém místě, které je s Kelty spjato.
A Samhain? Bratrstvo Keltů i na tento den nezapomene přichystat nějakou akci. Vždyť Nový rok a příchod podzimu je potřeba dobře oslavit.


ODKAZY:
FEACHTAS - irská gaelština
SKROMNÝ IRSKO-ČESKÝ SLOVNÍČEK
BRATRSTVO KELTŮ
KELTSKÝ KOUTEK



* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *