Hitlerovo posmrtné vítězství
Jádrem Hitlerovy lži je právě pojetí komunikace jako vstřikování idejí "přímo" do mysli izolovaných lidí. Žádná taková "mysl o sobě" neexistuje, je to jen Hitlerova strategická metafora.
"Nedopřejme Hitlerovi posmrtné vítězství" je kategorický imperativ pro všechna budoucí století. Bojím se ale, že současné usilování zakázat šíření Hitlerova Mein Kampf mu je právě dopřává.
Hitler totiž obsedantně definuje tisk a jeho roli ve veřejném prostoru biologickými či lékařskými metaforami jako "vstřikování jedu, trávení národa, šíření nákazy, rozežírání národní tkáně". V kapitole Příčiny zhroucení na odstavec, který líčí travičskou roli liberálního tisku v Německu a slabost státu v boji s ním, navazuje část o šíření syfilidy v německém národě a hovoří se o "dalším příkladu slabosti státu v životně důležitých otázkách národa". Nutnost bránit organismus před syfilidou způsobenou určitými idejemi, metafora jedu vstříknutého do krevního oběhu národa, celý tento biologizující jazyk, pojímající ideje, slova a obrazy jako nebezpečnou tekutinu, která by mohla "rozežrat, nakazit, otrávit" mysl lidí, je nejvlastnějším poselstvím Hitlerova textu. Z Hitlerova pohledu musí být veřejný prostor předmětem přísných hygienických opatření a chirurgických zásahů, aby se nákaza nešířila a nakažené tělo národa bylo eventuálně uzdraveno. Čtenáře Hitler dělí do tří skupin: na ty, kdo věří všemu, co čtou, ty, kteří (často v reakci na prodejnost tisku) nevěří ničemu, a na ty, kdo si přečtené kriticky prověřují. První skupina je nejpočetnější, proto je třeba tisk "očistit" a neustále kontrolovat "v zájmu zdraví národa".
Všimněme si, že každá cenzura se zakl