Hlavní stránka
Agrární venkov
První internetový zpravodaj českého venkovského a zemědělského lidu.
Zajímavosti
VENKOV: Švehla, ne Klaus!


Komentáře
Kolektivizace.

Včelaři a dopravní předpisy.

Osud české vesnice.

Válka pivovarů.

Stávka lekářů.

Napodobí Julínek Ameriku?

Dovolená v Rakouska.

Silnice č.154/II.

Daň z komínů.

Pokuty za septiky.

Pokuty za soukromé studně.

Povinné poplatky u lékařů...

Selský kníže.

Domovská příslušnost.

Venkovský život v 19.století.

Stav české společnosti v 19. století.

Stav venkova v 19. století.

Kampeličky.

Odkaz: Kolektivizace.

Venkov bez zemědělců?

V českých médiích se objevila zpráva o vyhlášce města Přibyslav, kterou se v neděli ráno zakazuje používání zemědělských a jiných strojů.

Vyhláška sice veřejnost pobavila, možná zaujala, ale také vyděsila. Údajně se podle starosty města Přibyslav jedná o zajištění klidu pro lidi, kteří v neděli chtějí odpočívat. Česká maloměsta jsou proslulá nedělním klidem, ale co vesnice? V Přibyslavi žije 3.000 lidí, v deseti místních částech a osadách žije dalších 1.000 stálých obyvatel, z nichž většina se zabývá určitým způsobem zemědělství. Ti by měli vyhláškou být postiženi především.

Vesnické obyvatelstvo bylo od pravěku zvyklé vstávat a pracovat od časného rána, obyčejně ještě před úsvitem. Podle toho zřejmě vzniklo přísloví: „Ranní ptáče dál doskáče.“ Brzy se na venkově nepracovalo kvůli příkazu císaře Josefa II. či jiného panovníka, jak se někdy uvádí, ale ryze s praktických důvodů. Zemědělec mohl na poli pracovat jen za venkovního světla, proto se v létě snažil slunečního svitu využívat co nejvíce. Měl i další důvody k rannímu vstávání. Musel nakrmit a podojit krávy, připravit zelenou píci a udělat další práce na dvoře ještě před tím, než oschla rosa a mohl pracovat na poli či sušit seno.

Časným ranním vstáváním byla proslulá i armáda, útok byl zahajován vždy hodně brzy, obyčejně po půlnoci. I v míru byli vojáci vychováváni k rannímu vstávání. Zřejmě proto brzy, kolem čtvrté hodiny ranní, vstával rakousko-uherský císař a český nekorunovaný král František Josef I., jinak celý život voják tělem i duší.

Období panování předposledního habsburského císaře spadá do století páry a rozvoje průmyslu a kapitalizmu, období zavedení osmihodinové pracovní doby a práce na směny ve městech. Ve vícesměnném provozu byla první směna zahajována v šest hodin, a tento zvyk se přenesl i do jednosměnných provozů a úřadů. Zvláště v poúnorovém období se práce od šesti hodin rozšířila zásluhou veřejné dopravy, která byla upravena na pracovní dobu velkých podniků s vícesměnným provozem.

Konec pracovní doby po druhé hodině odpolední umožňoval věnovat se domácím práce, kutilství, zahrádkaření, chovatelství, sportu, vzdělávání atd., v neposlední řadě přispěl k rozvoji téměř specifického českého socialistického způsobu maloměšťáctví zvanému chalupářství a chatařství.

V polistopadovém období je ve městech, podle západního vzoru, postupně ustupováno od časné ranní práce, začátek pracovní doby se přesunul až na osmou, někde i na devátou hodinu dopolední. „Zvyk je železná košile.“ Proto se zásluhou omezování veřejné dopravy a dalších vlivů se zvyk pozdního ranního vstávání rozšířil i na venkov, kde se v poslední době zemědělství a jeho odvěké pracovní návyky dostaly do kouta, přestávají mít vliv na život vesnického obyvatelstva.

Přibyslavský starosta vychází z toho, že nedělní spáče hlukem nejvíce obtěžují motorové rotační sekačky. Zřejmě má pravdu, tzv. anglické trávníky vpadly do českých vesnic a český maloměšťák by rád, tak jako se to už podařilo maloměšťákovi anglickému, vychovávat děti, aby tráva delší než pět centimetrů byla pro ně něčím neznámým. Jak těmto nešťastníkům zabránit v tom, aby v týdenních a kratších intervalech se z trávníků nesnažili udělat nepřirozený hladký koberec? Nic jiného přibyslavské konšely nenapadlo než zakázat hluk. Jenomže se špínou vylili z vaničky i nemluvně, v tomto případě zemědělce.

Právě zemědělci budou značně postiženi přibyslavskou protihlukovou vyhláškou, neboť zemědělec si nemůže naplánovat pěkné počasí na pracovní den, kdy se pracuje ve městech. Zemědělec nemůže celou noc popíjet u táboráku a celou neděli se povalovat, musí pracovat tehdy, když jsou k tomu vhodné klimatické podmínky, zvláště ten, který má zemědělství jako vedlejší zaměstnání a během týdne dojíždí do zaměstnání ve městě. Jemu nezbývá , než pracovat o víkendu.


Politik v chudobinci.

„Vžil se v našich poměrech názor, že zákony musí sloužit levici, nikoliv všem občanům. Pokud zákon nevyzní ve prospěch levice, následují nejhrubší urážky a nadávky,“ konstatují v roce 1925 jedny nezávislé noviny.

Výše uvedené konstatování byla reakce na článek sociálně demokratických novin, které se hezky zhurta pustily do zemědělců: „Sedlák je neomezeným pánem, despotou, člověkem bez srdce, bez slitování. Srdce sedlákovo je tvrdé jako hrouda, touha po mamonu oslepila jeho oči, nemá citu, nemá slitování.“ Autor, poslanec za sociální demokracii Alois Kříž, se tak rozohnil, že nakonec vyhrožoval: „Na tvrdou hlavu, tvrdá pěst. Nehrajte si s ohněm, vy nenasytní mamonáři!“

Tyto odstavce sice byly napsány před mnoha léty, ale není pochyb, že i v současnosti by se pod ně určitá část obyvatelstva také podepsala. Příčinou tehdejšího projevu zuřivosti sociálních demokratů se tehdy stal verdikt hlubockého soudu, podle něhož obec Munice vyhrála spor s dělníkem Václavem Hovorkou, jenž byl soudem přinucen k vystěhování z munického chudobince.

Proč si však všichni zemědělci vysloužili od sociální demokracie takovou mediální poctu? Záležitost s Hovorkou začala v roce 1920, kdy ho obec Munice přijala do funkce ponocného. S touto prací bylo spojeno bezplatné užívání obecního bytu, který musel ponocný po skončení služby opustit. Hovorka v roce 1922 dostal výhodnou práci na pile v Hluboké a funkci ponocného složil. Protože obec musela rychle ubytovat nového ponocného, a pro Hovorku nebyl okamžitě vhodný byt, nabídla mu do doby, než si byt najde, ubytování v chudobinci. Hovorkovi ubytování v chudobinci vyhovovalo a žádný jiný byt si nehledal.

Protože obec musela ubytovat své příslušníky, kteří na to měli ze zákona právo, tak postupně Hovorkovi nabídla tři jiné byty. Hovorka všechny nejen odmítl, ale ještě munické zastupitele, většinou rolníky, provokoval a urážel. Spor mezi obcí Munice a Hovorkou vyřešil soud, Hovorka se musel z chudobince vystěhovat.

Proč tedy kvůli Hovorkovi sociální demokraté zuřili a napadali sedláky? Vysvětlení se lehce našlo, i když je normálnímu smrtelníkovi těžko pochopitelné: Hovorka byl pověstný tím, že na veřejnosti netajil svou nenávist k selskému stavu a k agrární straně, a proto byl „vhodný“ propagátor sociální demokracie.


Konec snu o dráze na východ.

Před osmdesáti léty vrcholilo v Českých Budějovicích marné úsilí o výstavbu železnice Č.Budějovice – Třeboň – Jindřichův Hradec - Moravské Budějovice. Ve výstavbě této železnice viděli podnikatelé budějovického kraje nejschůdnější východisko z problémů, kterými byly postiženy jihočeské firmy.

Šest poválečných let už byla dost dlouhá doba na to, aby lidé poznali, že jen nadšení vyvolané vznikem nového státu nikoho nenasytí. České Budějovice už nepokračovaly v pomalém, ale jistém předválečném rozvoji, neboť odstřižení země od Rakouska bylo zde bolestnější než ve vnitrozemských krajích. Omezení prastaré řevnivosti mezi Prahou a Vídní jižním Čechám více ublížilo, než pomohlo. Obchodní aktivity budějovických firem, zaměřené na blízké alpské země, náhle kvůli celním omezením začaly upadat. V jihočeské metropoli začaly stagnovat průmyslové podniky, obchod i stavební ruch. Byla snaha zbavit ji i krajských úřadů, neboť v popřevratové době se do jihočeského čela se snažil drát Tábor, jenž v otázkách národnostních i náboženských byl méně poskvrněný než Budějovice.


Budějovické firmy předpokládaly lepší odbyt a svou lepší budoucnost po vyřešení dopravy na východ, neboť spojení s touto částí republiky bylo doposud hodně komplikované. O Slovensko a Podkarpatskou Rus, velké zásobárny levných nerostných surovin a odbytiště zboží, byl v té době přirozený zájem. Navíc tam proudily ohromné částky ze státního rozpočtu. Ještě větší perspektivou pro jihočeské hospodářství mělo být rychlé spojení Českých Budějovic s bratislavským přístavem - v té době pro československé zboží brány do světa.

Zajímavé je, že v počátcích prudkého rozvoje automobilizmu ještě nikoho nenapadlo postavit autostrádu. O stavbě dráhy Č.Budějovice-Třeboň se jednalo už za monarchie, ale nejintenzivnější přípravy nastaly v roce 1920, kdy byl ustaven ústřední výbor pro stavbu Třeboňské dráhy. V čele tohoto výboru byl jindřichohradecký statkář Rudolf Šetka. V roce 1922 byla stavba zadána brněnské firmě Rosenberg & Hradecký. Hlavní překážkou byl kopcovitý terén mezi Starým Vrátem a Lišovem, kvůli němuž hlasy odpůrců stavby tunelu pravidelně převažovaly.

Jihočeši, na základě doporučení a slibů nesčetných vládních komisí, téměř stoprocentně se stavbou dráhy počítali. Jednání se nekonečně táhla, finance, která města vložila do komisí se rozplývaly. Naděje trvaly až do doby, než se stavba dostala do programu Poslanecké sněmovny. Poslanci, jak bývá při jednáních o mimopražských problémech obvyklé, přímo nerozhodli, ale doporučili další jednání a požadovali předložení dalších a dalších podkladů a dalších a dalších projektů, které by někdy v budoucnosti znovu zařadili do stavebních programů parlamentu.

Tím se i naděje na dráhu také rozplynuly. Vláda se už o stavbu mimopražské dráhy nehodlala zajímat. Železniční i silniční spojení jižních Čech s jižní Moravou tak zůstalo až do dnešních dnů značně komplikované a zdlouhavé, podobně jako s Prahou. O něco lepší je spojení se severozápadními Čechami.(Robert Fischer)



Jak se jich zbavit.
Aby nedošlo ke zkreslení, uveřejňujeme doslovný popis tajného dokumentu, který vlastně již ani není tajný.


Mirek: Tak ti nevím, co s těma důchodcema. Si představ, berou šest a půl tisíce a pořád remcaj. Myslíš, že bych jim měl tak stovku dvě přidat?
t: Neblázni! Jednou naznačíš a budou chtít přidat dvě stovky každý rok.
Mirek: Myslíš? No ale co s nima. Předevčírem jsem byl za Vaškem na Hradě, tak jsem mu navrhnul, že je budeme od určitého věku střílet. Celkem se mu to líbilo, ale když jsem mu řek, od kolika let bych zavedl konečné řešení sociálního problému, tak se ho to dotklo.
t: To chápu. Není už nejmladší. Musíš na to jít přece jen trochu víc politicky.
Mirek: No jo, to se ti řekne, ty vole, politicky. Ale jak?! Když ten nápad s tím střílením navrhnu v parlamentu, tak se toho chytnou socani a rudoarnějci, předhoděj mě médiím a budu v koncích.
t: Ale ne, myslel jsem spíš oklikou ...
Mirek: Jako myslíš je někam vystěhovat a nechat pojít?
t: No tak skoro.
Mirek: Povídej, to mě zajímá.
t: podívej, musíš se zamyslet, kde je jejich slabé místo.
Mirek: A co třeba hlad, to by nešlo? To je jejich slabý místo. Jo a taky nemoce. t: No vidíš, konečně začínáš uvažovat politicky. A to sou právě dvě věci, které musíš skloubit.
Mirek: Tak řeknu ministrovi zdravotnictví, aby zdražil léky.
t: To je dobrý nápad, ale uvědom si, že jsou s doktorama mnohdy kamarádi. Musíš jim zabránit, aby se tak často setkávali. Prostě nějaké omezení styku nemocných důchodců s lékaři.
Mirek: Aha, no ale to jim přece zakázat nemůžeme. Počkej, na fotbal se taky platí vstupné, tak budou platit vstupný u lékařů a za každý recept si taky pěkně připlatí.
t: No vidíš, tomu říkám správné politické rozhodnutí. To je to správné řešení reformy zdravotnictví a zároveň si tím vyřešíš i sociální reformu. A ještě bych jim zdražil cestování hromadnou dopravou a jídlo.
Mirek: To je trivialita. Zvýšíme spodní hranici DPH z pěti na devět procent. Tím poskočí potraviny a jízdenky.
t: Tak na to se napijeme .....
(JAN ŠIROKÝ)


Lékař lékařem, nebo opravářem?.
Stále častěji je možné zaslechnout hlasy renomovaných lékařů, kteří tvrdí, že o svém zdravotním stavu rozhoduje pacient. Lékař je podle nich jen opravář, který udělá jen to, co si pacient přeje a na co má peníze. Automechanik prý nebude opravovat to, co zákazník nezaplatí. Doba, kdy pacientovo zdraví patřilo státu a lékař byl zodpovědný za to, že pacient bude zdravý a schopný práce, už prý dávno skončila.

Tolik vysvětlení teoretiků, v praxi to ještě většinou vypadá trochu jinak, i když někteří mladí lékařští pokrokáři se skutečně snaží odpovědnost za svou práci převádět na pacienty. Staří zkušení lékaři stále více léčí než mluví, bohudíky, podle svých zkušeností, nikoliv podle toho, jak si přeje pacient. Ne každý lékař má tolik času, aby mohl dlouze s pacientem diskutovat, většinou naplano, když je plná čekárna kašlajících, kýchajících a nervosních pacientů. Ne každý pacient před návštěvou ordinace navštíví univerzitní knihovnu a osvojí si odborné výrazy, aby mohl s lékařem o zdravotním problému diskutovat.

Situace v ordinacích se zřejmě vyvine do kompromisu: Lékař bude opět rozhodovat o způsobu léčby, pacient bude platit a bude za své zdraví zodpovídat. Jinak to nemůže fungovat. Běžný pacient nemůže rozumět všem těm přístrojům, laboratorním rozborům, grafům a způsobům léčby.

Jak to dopadne, když pacient rozhodne sám o způsobu léčby se mohli přesvědčit lékaři Pasteurovy nemocnice v Košicích. Pětadvacetiletá pacientka se zde léčila s nějakou poruchou srdce. Když se jí tam přestalo líbit, tak oznámila, že nemocnici opustí. Lékaři, i když věděli, jaký je její zdravotní stav jí v tom nemohli zabránit. Potom se vydala k známému lidovému léčiteli bačovi Michalu Budzakovi, u něhož jí srdce vynechalo a zemřela. Podle policie sice došlo k selhání srdce, přesto má bača na krku nepříjemné vyšetřování.

Léčba podle přání pacienta, jak to v pražském rozhlase často propaguje třeba cynický profesor Beneš, v mnoha případech není nic jiného než žoviálně trochu jinak pojmenovaná eutanázie. Kdyby ve výše uvedeném příkladu lékaři zabránili pacientce odejít, pravděpodobně by nezemřela. (František Novotný)


Zemědělská obec roku 2007.

Obec Těšetice z Olomouckého kraje se dnes stala „Vzorovou zemědělskou obcí roku 2007 v Programu obnovy venkova“ a ocenění převzala v zemědělském muzeu z rukou ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Tato obec obdrží od ministerstva zemědělství finanční odměnu v celkové výši 1.000.000,- Kč.

V užším výběru na ocenění byly nominovány 4 kandidátské obce - Holovousy, Těšetice, Vlkaneč a Vysoké Pole. Titul je součástí soutěže Vesnice roku 2007, ve které v rámci krajských kol bylo letos poprvé udělováno i mimořádné ocenění Oranžová stuha za spolupráci obce s místními zemědělskými subjekty.

Cílem soutěže je od prvopočátku povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na obnově venkovského prostředí, ve kterém žijí. Vesnice a jejich obyvatelé, dostaly příležitost prokázat kreativitu, ochotu spolupracovat a možnost upozornit širokou veřejnost na nezastupitelnou roli a význam venkova pro společnost.

Po vyhodnocení krajských kol soutěže, které proběhlo 19. září 2007, ocenila komise ministerstva zemědělství následující obce mimořádným oceněním „Oranžovou stuhou“ v rámci zmíněné soutěže: Těšetice, Vlkaneč, Vysoké Pole, Holovousy, Hluboké, Horní Podluží, Smilovy hory, Svijanský Újezd, Trpín a Tři Sekery. Tyto obce obdrží od Ministerstva zemědělství finanční odměnu ve výši 400.000,- Kč.(MZe)


Kapr z Třeboně, chlouba kuchyně.

Na konci měsíce listopadu jistá advokátní, patentová a známková kancelář oznámila rozhodnutí Evropské komise, že ryby chované Rybářstvím Třeboň získaly na trhu evropskou ochranu ve formě zeměpisného označení Třeboňský kapr.

Systém označování výrobků z určitých zemepisných oblastí byl zaveden v roce 1992. Znamená to, že takto nesmí být označované výrobky nikde v Evropě.
Evropská komise uděluje tři typy ochranných značení:
PGI - chráněné zeměpisné značení.
TSG -tradiční zaručená specialita.
PDO-chráněné označení původu.

Třeboňský kapr je desátým českým výrobkem, který tuto známku dostal. Ovšem není na evropském trhu žádným nováčkem, označení Wittingauer Karpfen (Třeboňský kapr) se začalo používat na konci 19. století. Od roku 1936 jsou výrobky třeboňských rybářů chráněny mezinárodní obrazovou známkou.

Registraci chráněného zeměpisného označení, při vstupu České republiky do Evropské unie, dostaly jako první české výrobky tři českobudějovická piva : Budějovické pivo (Budvar), Budějovický měšťanský var (Samson, B.B.) a Českobudějovické pivo. Udělení těchto známek bylo součástí přístupové smlouvy k EU. Ze slovenských potravin nedávno dostaly ochranné známky první dva výrobky Slovenská brynza a Skalický trdelník. Nejvíce chráněných potravin mmají Itálie a Francie (160).

O registraci ochranného zeměpisného značení nyní usiluje několik dalších českých zemědělských produktů: (sýr Niva, Pardubický perník, Olomoucké tvarůžky, Chodské pivo, Český kmín, Karlovarské trojhránky, Všestarská cibule, Český heřmánek). Před registrací ochranné známky běží půlroční lhůta, během níž je možno podávat námitky - s tím například mají problémy Karlovarské a Mariánsko-lázeňské oplatky.


Vypravení Ondřeje..

Ondřej má svátek 30.listopadu. Tento den měl v druhé polovině devatenáctého století pro obec zvláštní význam, neboť zastupitelstvo slavnostně skládalo účty svého celoročního hospodaření. "Vypravení Ondřeje," se stalo v některých vesnicích tradicí, něco jako druhé posvícení. V té době už definitivně skončily polní práce, nastal tedy čas pro obecní záležitosti.

K oslavě zajistil starosta ryby a obecní kovář zabil vepře. Hostinu připravovala starostová, přísun piva měl na starost obecní serbus. Zastupitelstvo se sešlo u starostů už odpoledne, aby ve sváteční světnici vzalo na vědomí obecní účty. Mezitím co starosta listoval v knihách, pošilhávali obecní vejboři po dveřích kuchyně, z níž se linula vůně pečeně a zelí.

Sotva odložil starosta poslední knihu, objevil se na stole hrnec s horkou polévkou, ve které se kroutily neobvykle dlouhé nudle, s nimiž si na talíři, k zlomyslné radosti starostové, nevěděli zastupitelé rady. Pak došlo na vepřovou pečeni a ryby. V jídle a pití nebyl nikdo omezován.

Po schůzi začali přicházet i ostatní hospodáři, aby přinesli kováři a pastýři „sýpku“- odměnu za celoroční služby. Jednalo se obyčejně o několik centů obilí. Protože u starostů při dobrém jídle vládla pohoda a obyčejně nestačil jeden soudek piva, musel serbus spěchat s trakařem do hospody pro další.

Večer, když chasa poklidila dobytek, nahrnula se také dovnitř. Dudák smáčkl kozlíka, učitel zavrzal na skřipky, zapískal štěbenec a mohlo se tancovat až dlouho do noci. Tradice oslav Ondřeje se na vesnicích udržovala do konce devatenáctého století. Napodobeninou takových oslav se v druhé polovině 20. století na venkově staly výroční schůze JZD, které se konaly v únoru.



Málo peněz, velká váha.

Spojené státy, Německo, ČR aj. státy jsou plné obézních lidí. Statistiky to říkají jasně: počet obyvatel USA, kteří trpí obezitou či alespoň nadváhou, se blíží 70 procentům. Pouhá třetina Američanů může tedy říci, že se jich problém přebytečných kilogramů netýká.

Epidemie obezity ale nesužuje jen Spojené státy, zasáhla prakticky celý svět. Odborníci se přou, jaká je dnes nejdůležitější skrytá příčina, jež vede k úmrtím na civilizační choroby; dříve to byl tabák, nyní se zdá, že jej alespoň v některých zemích vystřídaly právě přebytečné kilogramy.

V minulosti byla obezita vnímána jako znak zdraví a blahobytu, proto se týkala vrchnosti, měšťanů a podnikatelů, kteří měli dostatek stravy a málo pohybu. Naopak běžní lidé, kteří se stravovali skromně a měli dostatek pohybu, nadváhou netrpěli. Dopravní prostředky prakticky neexistovaly, lidé překonávali ohromné vzdálenosti pěšky a většina prací byla vykonávaná ručně.

S rozvojem techniky a dopravních prostředků se lidé méně pohybují, což se projevuje přibýváním tělesné hmotnosti. To co dříve bylo považováno za znak zdraví, se ukázalo jako určitá nevýhoda. Postupně si odborníci začali uvědomovat, že nadváha je příčinou mnoha nemocí.

Obezita nejvíce postihuje vrstvy obyvatelstva s podprůměrnými příjmy – méně lidi s příjmy nadprůměrnými, vůbec ne lidi, kteří strádají hladem.Nelze ale říci, že by bohaté státy měly problémy obezitou víc než ty chudé.

Souvislost mezi majetkem a přebytečnými kilogramy leží trochu jinde: ukazuje se, že společnosti, v nichž panují velké sociální rozdíly, „tloustnou“ více než ty rovnostářské. Ukaazuje se, že nejčastěji tloustnou lidi, kteří se pohybují těsně nad sociálním dnem.

Klasickým příkladem země, kde obezita zcela jasně představuje „třídní“ problém, jsou Spojené státy. Ukazuje se, že existuje přímá úměrnost mezi majetkovými rozdíly a množstvím obézních lidí. Nadváhou v USA netrpí lidé z velkými příjmy, ale lidé s příjmy nízkými, hlavně černoši a přistěhovalci. Do podobné situace se dostává Británie.

Naopak mezi rovnostářskými zeměmi jako Nizozemsko, Norsko či Švédsko, kde propast mezi bohatými a chudými není tak výrazná, s tloustnutím takový problém nemají.

Nadměrnou tělesnou váhou tedy nejvíc trpí chudí lidé v nižších patrech ostře hierarchizovaných společností. Ale proč? Hlavní roli asi hraje stres z neúspěchu či obavy o budoucnost. Faktorů, které se na tom podílejí, je zřejmě víc a možná všechny vycházejí z onoho stresu. Chudší lidé mají mít méně peněz na to, aby se řídili příručkami zdravého životního stylu. Přebývají v prostředí, kde schází pohyb, sport, zkrátka fyzická aktivita, avšak mají dostatek peněz na naplní lednic levnými a nezdravými potravinami, které způsobují nadváhu.

ČR zřejmě není výjimkou, i zde se nadváha objevuje v nízkopříjmových skupinách obyvatel. Příkladem jsou čeští Romové, tedy lidé v průměru výrazně chudší než většinová populace: méně kupují dražší potraviny a jedí málo čerstvého ovoce a zeleniny. Nezdravým stravovacím způsobům propadly především romské děti. Ty se navíc stávají snadným terčem reklam, propagujících nezdravé potraviny. Romské děti kromě toho méně sportují a častěji tráví volný čas v místnosti, u televize či počítačových her.

Ukazuje se, že nízké příjmy a sociální podpory jsou významnou příčinou vzniku nadváhy. Vedle stresu a strachu o budoucnost negativně působí mediální kampaně, které zdůrazňují, že podpory jsou určeny na stravu, nikoli na nákup jiného zboží. Proto lidé, kteří mají nízké mzdy, a lidé žijící z podpor vědí, že nákup kvalitních potravin si nemohou dovolit, proto utrácejí za nadbytečné množství potravin nejlevnějších.

Rozvírání nůžek mezi bohatými a chudými je nebezpečné v mnoha směrech – a zřejmě i z hlediska obezity. Bude-li přibývat lidí, kteří si nebudou moci koupit nic jiného než jídlo, jimž nezbudou finance na zdravý způsob života, udeří „mor třetího tisíciletí“ s novou silou. Ocitáme se na křižovatce a teprve se ukáže, zda se vydáme americkou a britskou cestou, či cestou skandinávskou.


Nejlepší partie je rolník.

V Německu byl vysílán televizní seriál, v němž se venkovským mladíkům uskutečňují sny o ženách. To zřejmě inspirovalo švýcarské rolníky k podávání rekordního množství seznamovacích inzerátů.

Pryč jsou doby páchnoucích sedlácích s malou inteligencí, venkovští mladíci se představují jako podnikatelé s perspektivními podniky. Přitom vystupují jako moderní mladí sexy-muži.

Velký přírůstek seznamovacích inzerátů je na internetové seznamce švýcarského rolnického portálu, za měsíc jich přibylo 40 tisíc. Nabídek k seznámení je dvakrát více než před dvěma roky. Švýcarští sedláci navíc podávají inzeráty i v Německu.

Například devětadvacetiletý švýcarský rolník si podal takovýto inzerát:
„Chceš vážně mít lepší život, bez tvé mladosti a svěžesti nechci být, jsi zdatná, atraktivní a sníš o moderním domě v krajině nedaleko města s krásným výhledem? Here I am!“

Inzerent vůbec nepřipomíná středověkého udřeného, špinavého sedláka. Přestože většinu času stráví v kanceláři, nemůže najít partnerku: „Ženy zůstávají chladné, když se dozví, že jsem zemědělec. Zřejmě záleží na tom, jakým způsobem se povolání představí.“

Podle počtu inzerátů je situace ve všech švýcarských kantonech stejná. 12.000 zemědělských závodů je ve Walschlandu, 40.000 v německy hovořícím Švýcarsku.

Přesná evidence, kolik je svobodných sedláků, žádná není. Tito muži patří k nejlépe materiálně zajištěným lidem, jejich čisté měsíční příjmy jsou 2.500 až 6.000 franků (40.000 až 100.000 Kč).

„Peníze však nepřesvědčují,“ říká další sedlák, „ženy staví na divokých mladících se srdcem a mozkem. Co však může být krásnějšího než život s dětmi na krásném statku. Nejlepší partie je sedlák.“


Umřít už se nevyplatí.

Od Nového roku 2008 budee zrušeno pohřebné. Současná pravicová vláda pokračuje v tvrdém boji s těmi, kteří zneužívají sociálních výhod. Soustřeďuje se především na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, které obviňuje z toho, že zneužívají sociálního systému.

Socialistické vlády také slevovaly velkým firmám, snažily se vytáhnout peníze hlavně od drobných živnostníků, prostřednictvím drastických daní a pojištění. Potom část těchto peněz jako sociální platby převáděla na všechny občany. Vláda ODS na výběr daní navázala, i když tvrdí něco jiného, ale navíc se rozhodla výdaje značně omezit, o zisk se s občany hodlá dělit jen minimálně. Vytváří dojem, že ji k tomu přinutily velké firmy, které si vybírají úroky za volební kampaň.

Rozhodující utoky proti nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva, jako jsou lidé nezaměstnaní, lidé méně kvalifikovaní, důchodci, invalidé a venkovské obyvatelstvo, se vláda ODS chystá provést například zavedením devítiprocentní daně u potravin a služeb, poplatky u lékařů a ekologickou daní na paliva. Dalším opatřením proti "využívání benevolence sociálního systému" je zrušení příplatků na vypravení pohřbu.

Do konce roku 2007 budou příspěvky státu na poslední rozloučení vypláceny ve výši 5.000 Kč, od Nového roku nic. Kdo umře po silvestrovské půlnoci bude mít smůlu, už nebude mít na příplatek nárok. Dostanou jej pouze nezaopatřené děti.

Příplatky na vypravení pohřbu byly zavedeny komunistickou vládou. Bylo to vynuceno stavem ateistické společnosti, neboť řada vzdálených pozůstalých odmítala pohřeb nemajetných nebožtíků vypravit, zdůvodňujíc to nedostatkem financí (mzdy byly určeny k přežití, nikoli k hromadění majetku). Likvidace pozůstatků zemřelých tedy zůstávala na bedrech státu, což vyvolávalo mnoho problémů a bylo předmětem kritiky obyvatelstva. Proto příplatky, které byly zavedeny, byly v takové výši (nejdříve 1.000 Kč), aby stačily pokrýt základní náklady pohřbu bez obřadu.

Pohřebné bylo také označováno jako úcta k zemřelému, ocenění jeho života a práce jako základních jednotek pro existenci státu. Byla to samozřejmě vítaná pomoc pozůstalým, neboť celkové náklady běžného pohřbu nebyly nikdy levnou záležitostí. V současné době stojí nejlevnější obřad v krematoriu okolo 15.000 Kč, pouhé spálení 7.000 Kč.

Po zrušení státních příplatků na pohřeb zřejmě se pro pohřební služby zněkolikanásobí problémy s vymáháním plateb od pozůstalých. Vláda zřejmě předpokládá, že zavedením poplatků u lékařů a zrušením příplatků na pohřby přinuti málopříjmové skupiny obyvatelstva k poslušnosti (k vyšším výdělkům) a přitom hodně ušetří. Máme přece tržní hospodářství? Kdo chce zemřít, ať si to zaplatí!

Autor: Jiří Krž, 11.12.2007

Jak pan Skrblík uplácel doktora (1.část) ..

Pan Skrblík porušil předsevzetí a uplácel lékaře. Úplatky jsou staré asi jako lidstvo samo. Jev tento je samozřejmě nezničitelný, sliby o jeho vymýcení jsou jen planými sliby politiků.

Za dob normalizačních, v sedmdesátých létech dvacátého století, kdy všichni byli pracující lid a mezi platy nebyly podstatné rozdíly, se uplácení stávalo povinností. Zvláště tímto jevem proslulo zdravotnictví, ve kterém měl každý pacient přiděleného svého lékaře a každý lékař své pacienty. Lékaři byli vždy proslulí tím, že milují větší hromádky peněz, a tak i za socializmu jim každá korunka byla dobrá.

Lékařů byl nedostatek, zvláště zubařů na malých městech. Ti co byli k dispozici, se právě v práci nepřetrhli, hleděli ve zdraví přežít pracovní dobu. V jednom menším městě se rychle roznesla zpráva, že přišel nový zubař, který „bere, a bere všechno, nejen peníze. Když nedáte, tak si sám řekne.“

Úplatky v naturáliích´vůbec asi nebyly za úplatky považovány. Vyprávět by mohli ti, kteří se vydávali s žádostmi na úřad vlády a na ministerstva, kde byli k přejímání naturálních úplatků dokonce vyčleněni zaměstnanci.

V zemi začínala Husákova normalizace, ale lidské zuby jsou problémem za všech režimů. Zuby bolely i ty venkovské lidi, kteří v úpadkových kolchozech dostávali symbolickou mzdu. Pokud chtěli přežít musela se na jejich dvorcích pohybovat hejna drůbeže, ve stájích chrochtala prasátka, v králíkárnách dupali králíci, za stodolou rostli brambory, na stromech bylo ovoce.

S touto situací byl obeznámen i náš nový zubař, jenž si zřejmě předsevzal, že jeho domácnost musí být stále bohatě předzásobena čerstvými produkty venkova. V zubní ordinaci většinou padaly otázky tohoto typu:
„Kde bydlíte?“ „Kde pracujete?“ „Co chováte a pěstujete?“
Když pacient poctivě přiznal, co doma má, následoval první jakoby nesmělý požadavek: „Přineste mi příště dvacet vajíček, protézu vám udělám přednostně. “
Při další návštěvě byl pacient požádán o kuře, potom o kachnu, husu, králíka, brambory atd.. A tak pacienti do ordinace přicházeli s naditými taškami.(Autor:SK)
(Pokračování)

Jak pan Skrblík uplácel doktora (2.část).

O návštěvě tohoto zubaře se v předvečer v pohostinství Jednoty zmínil traktorista Skrblík, jenž byl proslulý až nezřízenou šetrností. Což právě potvrzoval upíjením sodovky. Načež zlomyslnými spolustolovníky byl upozorněn, že bude muset do ordinace přinést naturální úplatek, jinak nové zuby mít nebude.

„Co bych mu nosil?“ rozčiloval se, „celý život platím pojištění, tak proč bych měl za ošetření platit. Když zubař má mlsnou hubu, ať si jde stoupnout do fronty před Masnu! Nic mu nedám!“

S tímto odhodlání vešel příští den do přeplněné čekárny. Jak pochodil, vyprávěl večer v hospodě: Na všechny otázky zubařovy odpovídal, že nic nemá, nic nechová, nic nepěstuje, jen pracuje a pracuje. Těch pár korun, co vydělá, hned utratí, nemá čas ani na domácí hospodářství.

Doktor byl mrzutý z té bídy, ale nevzdával se a neúnavně naléhal: „Když nemáte nic doma, tak můžete něco přinést z družstva.“
„Hnůj, jenom hnůj, jenom s hnojem dělám,“ úmyslně odpověděl v domnění, že zubař přestane loudit.
„Vida, pak že nic nemáte!“ zajásal zubař, „když mi přivezete pěknou fůru hnoje, budete mít do měsíce nové zuby.“
V tu chvíli se v panu Skrblíkovi zhroutila veškerá předsevzetí, byl tak překvapen, že hnůj lékaři slíbil.(Autor:SK)


Včelaři dostanou podporu.
Vláda na svém včerejším zasedání schválila podmínky dotací pro včelaře na období 2008-2010. Ministerstvo zemědělství si je vědomo problematické situace ve včelařství, a proto předložilo návrh dotací pro včelaře.

Navazující program je zaměřen na několik hlavních oblastí a problémů, které přináší klesající množství včelstev. Nově navržená úprava má za cíl přiblížit dotace i drobným včelařům. Včelařství je pro zemědělský sektor zcela zásadní, a proto MZe navazuje na dosavadní dotace, které rozšířilo o několik dalších podpor. Celkový objem dotací je zhruba 171 mil. Kč, z čehož je 50% ze zdrojů EU a zbývající prostředky jsou z rozpočtu ČR.

ČR je ve srovnání s okolními zeměmi velmi úspěšná v boji proti varroáze, což je důvod, proč je kladen důraz na další opatření proti této chorobě a obnovu včelstev. Celý soubor dotací směřuje na řešení blízká přírodě a zohledňuje nejen ekonomické zájmy, ale i funkci včelstev v nezemědělských oblastech. Kočování včelstev přispívá k přirozené skladbě planých rostlin.

Hlavními oblastmi, na které jsou dotace zaměřeny, jsou:

· boj proti varroáze
· racionalizace kočování včelstev
· úhrada nákladů na rozbory medu
· obnova včelstev


Kdo nekrade...
Stojím ve frontě u jedné z pokladen supermarketu a přemisťuji nákup z vozíku na gumový pás u pokladny. Tato činnost se za řadu let, co v zemích českých začaly růst jako houby po dešti rozlehlé přízemní obchodní domy s rozlehlými parkovišti, stala rutinou. Dotlačuji vozík pomalu k pokladně, barokní andělíček u pokladny se naklání přes pás a vyzývá mě, abych z vozíku vyndal všechno. Pohlédnu nedůvěřivě dolů, v levém zadním rohu vozíku vidím krčící se kelímek s jogurtem.

Nechápu, jak jsem jej mohl přehlédnout. Rychle jej pokládám na pás a snažím se cosi koktat. Hrdlo je stažené, polévá mne horko, cítím, že rudnu, pevná půda pod nohama se nějak ztrácí. Pokladní se tváří netečně, jako by už dávno předem věděla, že právě v tento den a v tuto hodinu se postavím k její pokladně a budu chtít zatajit, vlastně ukrást, kelímek s jogurtem. Mrknu do fronty za sebou a vidím netečné pohledy zákazníků, mám však dojem, že v duchu si říkají: „Tak ty jsi jeden z těch, o nichž píše černá kronika, na tebe si budeme muset dát pozor!“

Vezu nákup ven a umiňuji si, že už do tohoto obchodu nevkročím, abych se hanbou nepropadl. Proklínám objemný drátěný koš na kolečkách. Zlatá stará dobrá samoobsluha, ve které si pokladní vybírala zboží z malého košíku sama. Mám na mysli státní socialistickou samoobsluhu, u jejíž pokladny sedávala pořád stejná pokladní, celou prodejní dobu, denně, celý rok.

Jak proti dnešku to tam bylo malé. Pominu-li jednoduchý, proti současnosti, nepatrný výběr zboží, byly tam jiné problémy. Hned za dveřmi neumělý nápis na čtvrtce papíru zákazníkům přikazoval, aby nákupní tašky odložili na polici u dveří, a bez nákupního košíku do prodejny nevstupovali.

Tento příkaz jsem přestal respektovat poté, co jsem na té polici zapomněl aktovku i s tranzistorovým rádiem. Zaplatil jsem a se svačinou v ruce jsem odešel. Dva dni jsem potom marně přemýšlel, kde by taška mohla být. Objevila se naštěstí, tam kde jsem ji podle příkazu vedoucí samoobsluhy odložil. Dva dni tam i s radiem nehnutě ležela, nezajímajíc zákazníky ani prodavačky.

Tenkrát byly hygienické předpisy EU ještě pojmem neznámým, takže si zákazníci museli házet pečivo na dno špinavého košíku mezi ostatní nákup a u pokladny si je nandal do papírového sáčku, který pokladní vytáhla odněkud ze šuplíku. Nápravná nařízení, jak se věznicím říkalo a v nichž jak známo byly sáčky lepeny, neplnila plán. Lidé, kteří si na hygieně více potrpěli, si nosili pomačkané papírové sáčky z domova, nebo před nákupem o něj požádali prodavačku.

Nikdy jsem se neobtěžoval schováváním starých sáčků, pravidelně jsem žádal o sáček nový. Pokladní vždy sáhla pod pokladnu, opatrně vytáhla jeden, zkontrolovala, jestli se nezmýlila a nevyňala dva, a podala mi jej. Jednou však mi sáček nedala. Snad se špatně vyspala, nebo měla nějaké osobní či rodinné problémy.

„Dala jsem vám sáček včera, kde je mám pořád brát, co si myslíte, dostávám je na příděl?“


Za vzpomínek na dávné časy dovážím nákup k autu. Mé pošetilé předsevzetí mě nutí k úsměvu. Proč bych neměl do supermarketu chodit? Před kým bych se měl stydět než sám před sebou? Příště se dostanu určitě k jiné pokladně a jiné pokladní, ale i kdybych přišel k této, co mně tak suverénně odhalila, pravděpodobně si na mne nevzpomene.

“Počkejte, pane, tohle jste neplatil!” slyším u vchodu hlas jiné pokladní, která dobíhá mladého dohola ostříhaného muže, bere mu ze zátylku brýle proti slunci a vrací se do obchodu.

Dobře vypadající mladík, aniž hnul brvou, pomalu odchází a mizí mezi zaparkovanými auty. Úsměv mi tuhne při pomyšlení: Můj nechtěně zapomenutý jogurt je zcela bezvýznamná epizoda. Krást v supermarketech se snad stalo samozřejmostí, nikomu, zákazníkům ani pokladním to nepřipadá jako výjimečná událost.

Autor: Sláva Dobrý, 22.10.2007


Dost bylo Prahy?
Kdo zaplatí olympiádu?
Že venkov Pražany příliš nemiluje, je prastará věc. Jednou příčinou tohoto jevu je jejich zvláštní chování, na venkově se chovají jako bohatí vyslanci koloniální mocnosti mezi domorodci v Africe nebo Indii.

Venkovské projevy nepochopení a beznaděje nyní jsou udržovány zprávami o Praze jako nejbohatším východoevropském regionu. HDP v Praze je více než dvakrát větší než v ostatních českých krajích. To pro prakticky uvažující lidi se zdá nelogické, mají dojem, že něco není v pořádku. Čím jsou ty zisky podložené, když Praha nemá nerostné suroviny, zemědělskou produkci ani vysoké procento manuálně pracujících lidí?

Naleštěnými nová drahými auty a rozhazovačný způsobem života Pražané nevyvolávají u šetrného venkovského obyvatelstva ty nejnepříjemnější dojmy. Je však těžké měnit návyky. Centralizace vysoké politiky a peněz v Praze má za následek povýšenecké chování nejvyšších politiků a úředníků, které je nakažlivé a šíří se všemi vrstvami pražského obyvatelstva.


Mnohem více než velkoměstskou morálkou je nyní venkov drážděn ekonomickými vztahy mezi státem a Prahou, které se trvale jeví jako podezřelé.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až ucho upadne. Venkov dlouho mlčel, menší města a malé obce nějakou diskriminaci dlouho tušily, ale neměly důkazy, a tak trpěly se skřípějícími zuby. V džungli zákonů se nevyznaly, proti vládou nastavenému vodopádu státních peněz byly bezmocné. Až se ozvali odvážní starostové dvou malých obcí na Moravě, kterým se přestalo líbit, že ze státní kasy dostane malá obec na jednoho obyvatele 4.500 Kč, zatímco Praha na jednoho obyvatele dostane 32.000 Kč.

Přestože Praha nepatří k největším hlavním městům, je zde téměř absolutní státní centrum politické, administrativní i finanční. Pražská radnice vždy měla nejbližší přístup k eráru a vždy mohla vnucovat své zájmy celému státu. Tento jev byl již za federace nazván "Pragocentrizmem." Jeho typickým představitelem je například V. Klaus. Pragocentrizmus měl největší podíl na rozbití Československa v roce 1992.

Praha trpí řadou nemocí. Jednou z typických pražských nemocí je zvláštní druh slepoty, neschopnost vidět dál než na hranice Prahy, neschopnost vidět a pochopit mimopražské problémy. Touto nemocí se okamžitě po příchodu do Prahy nakazí i politici z ostatních krajů. A tak jakákoliv vláda přistoupí na tradiční hru a ochotně respektuje přání pražské radnice.

K protestu malých obcí proti diskriminaci se brzy přidalo 1.400 dalších obcí. Vláda nejdříve nereagovala, a tak kvůli diskriminaci putovala žaloba k Evropskému soudu do Strasburgu. Další mezinárodní ostudě a vysokým pokutám zabránil (zatím) ministr financí Kalousek, který předložil novelu zákona, podle které nedostane Praha na obyvatele šestkrát více než venkovské obce, ale pouze čtyřikrát víc. Žaloba byla stažena.

Vzpoura venkovských starostů náležitě vytočila pražského primátora Pavla Béma i několik pražských poslanců včetně jakéhosi Toma Zajíčka, jenž údajně se na politickou dráhu vydal přes funkci starosty ve městě Písek.

Problém s nešťastným rozdělováním peněz pro obce dovršila kandidatura Prahy na uspořádání Olympijských her v roce 2016. Proti této nesmírně drahé megalománské akci, která se bez státních financí neobejde, je nejen většina mimopražského obyvatelstva, ale zřejmě i většina obyvatel Prahy.

Autor: František Novotný

Zmizelo zlaté dno?


Podle statistiky je v současné České republice nejvíc volných pracovních míst v historii, ve firmách chybí okolo 130.000 zaměstnanců. Přitom práci hledá více než 350.000 lidí.

Soudí se, že nepoměr na trhu prácovních sil vzniká odporem lidí k manuální práci. V ČR trvá zájem o obory, které nevyžadují fyzickou námahu, talent, technické myšlení, logiku a manuelní zručnost, je vyhledávána čistá práce ve velkém městě, v teple a pod střechou. Proto jsou upřednostňovány školy, kde stačí duševní soustředění a schopnost rychle mluvit.

Kdo v dávné minulosti - např. na počátku 20. století - byl vyučen nějakému řemeslu, míval na společenském žebříčku dost vysoké postavení. Získal výuční list obyčejně nebyla lehká záležitost - podle oboru a oblasti - znamenalo to najít firmu, dílnu a mistra, který měl oprávnění k praktické výuce učňů. Řemeslník začínal od píky jako pacholík, sluha, "učedník-mučedník", dělník, tovaryš.

Velký podíl na disproporcích trhu pracovních sil má české školství, které se přizpůsobuje tlakům žáků a rodičů a orientuje se na netechnické obory. Dvou- a tříleté učňovské školy, o které byl ještě v padesátých a šedesátých letech 20. století enormní zájem, větší než o střední školy, prakticky zmizely. Řemeslníci, pokud se tak absolventi středních škol ještě dají nazývat, pocházejí vlastně z řad studentů, kteří nemají předpoklady k vyššímu studiu.

Trochu jiná situace je v Dolních Rakousích, kde v poslední době se firmám zablýsklo na lepší časy. I přes vysokou automatizaci, která umožňuje úsporu pracovních sil, jsou manuelně zruční zaměstnanci nezbytní. S momentálním množstvím 19.000 učňů jsou tam firmy poměrně spokojeni, i když je to 60 procent z roku 1980.
Zatím však prognostici z dolnorakouské hospodářské komory nevědí, jestli zvyšování počtu jako doposud - letos o 1.000 učňů více než v roce 2005 - bude pokračovat. Velkou konkurencí výučního listu jsou nabídky maturitního vysvědčení a vysokoškolského diplomu.

Autor: Sláva Dobrý, 4.10.2007

Nahoru
Včelaři a dopravní předpisy.

Doplňky dopravních předpisů, které údajně měly postihovat notorické přestupkáře a silniční piráty, zakrývající si SPZ, se obrátily také proti slušným občanům. Mezi nepříjemně postiženými jsou také včelaři, jimž je na "podomácku" postavených pojízdných včelínech znemožněno včelstva přepravovat ke kvetoucím polním plodinám.

Přeprava včelstev ke žlutě kvetoucím lánům řepky má už dlouhou tradici, neboť spolupráce zemědělců se včelaři přináší prospěch oběma stranám. Včely mají na květech řepky bohatou stravu, za což se včelařům odmění vysokou snůškou řepkového medu. Při sběru sladkého řepkového nektaru včely přenášejí z květu na květ pyl, čímž je zajištěno dokonalé oplodnění rostlin a velká úroda řepkového semene. Včely tak zvyšují sklizeň řepkového semene až o 40 procent.

Bývalo v minulosti běžné, že zemědělci včelaře doslova prosili, aby včely k porostům řepky umísťovali, přepravili jim je k polím a ještě zaplatili za jedno včelstvo 100 korun. To bylo v době, kdy zemědělská vozidla nemusela mít registrační značky. Nyní této symbióze zřejmě silniční vyhláška učinila konec.

Pojízdné včelíny ze železného šrotu, postavené doma "na koleně", nejsou samozřejmě schváleny pro provoz po silnicích, nemohou tedy mít státní poznávací značku. Za porušení předpisu hrozí pokuta 10.000 korun a odnětí řidičského průkazu na jeden rok.

Podle dřívějších vyjádření mluvčích ministerstva dopravy byl předpis o viditelné a čitelné SPZ vydán kvůli rychlým motorovým vozidlům, především motocyklům, která ujížděla policejním kontrolám. Jak se ukazuje, postižena vyhláškou jsou pomalá zemědělská vozidla.

Je policie opravdu tak pomalá, že vozy pohybující se rychlostí 5 až 10 km za hodinu nedostihne a musí si napsat nebo vyfotografovat jejich SPZ? Ohrožují bezpečnost silničního provozu pouze pomalá vozidla bez SPZ, pomalá vozidla s SPZ nikoli?

Jsou současné dopravní předpisy vypracované tak, aby bylo od občanů vybráno co nejvíce peněz, nebo aby se zlepšila bezpečnost silničního provozu?

Autor: Robert Fischer, 28.9.2007

Nahoru
Osud tradiční české vesnice se nachyluje.

Není příliš příjemné sledovat marný boj některých malých obcí o přežití. Vypadá to spíše na umírání se vztyčenou hlavou. Úpadek venkova je mnohem větší, než si politici, historikové, etnografové a jiní velkoměstští znalci venkova dokáží uvědomit, nejde jen o změnu tváře vesnice, ale především o její duši.

Žádat na velkoměstském podnikateli, aby se v zapadlé osadě zavázal trvale žít, je sice možné. Požadovat, aby na nemovitosti, kterou mu obec prodá, zřídil stylový malý venkovský objekt, je také možné. Těch podmínek může být nekonečně.

Kus popsaného papíru je asi vše, čeho v tomto případě může obec dosáhnout. Existuje totiž hustá džungle zákonů, v níž i méně schopný právník vždy najde paragraf o neplatnosti smlouvy. V nejlepším případě může vesnický starosta jen přihlížet, jak v obci vyrůstá luxusní penzion příměstského typu. Obyčejně obec musí navíc kvůli roztomilému stavebníkovi shánět statisíce a miliony na to, aby k objektu mohla být postavena příjezdová komunikace a inženýrské sítě.

Výsledkem zpravidla není trvale obydlený rodinný dům ani podnik, který by obci přinesl pracovní místa a oživení. Pro dobrotu na žebrotu. Majitel v domě samozřejmě nežije. O letních prázdninách a často i v zimě, jsou-li v blízkosti možnosti lyžování, jsou v něm ubytováni hosté, zpravidla cizinci. Po většinu roku však je objekt prázdný, bez života.

O nějakém výnosu pro obec se nedá hovořit, pokud je majitel penzionu registrován jako podnikatel, tak je jeho sídlo úplně v jiné obci, v jiném kraji. Zcela bezmocná je obec proti stavebníkům na soukromých pozemcích, jim nemůže klást vůbec žádné podmínky.

Kvůli nedostatku pracovních příležitostí mladí lidé z vesnic odcházejí, trvale žijícího obyvatelstva ubývá. Soukromé vesnické domy skupují městští rekreanti-podnikatelé, jsou rušeny vesnické školy, obchody, veřejné hospody, je omezována autobusová doprava. Po čase se zjistí, že nejsou lidé, kteří by byli ochotni a schopni obsadit obecní zastupitelstvo. Obecní samospráva je zrušena, vesnice je pohlcena některou větší obcí nebo městem, zmizí ze seznamu obcí.

Malé vesnice sice zůstávají fyzicky stát, podle prvního dojmu se zdá, že rozkvétají do krásy. Ve skutečnosti jsou to jen barevně upravené budovy, atrapy, Potěmkinovy vesnice. Po většinu roku jsou bez života.

Autor: František Novotný, 27.9.2007

Nahoru
Válka jihočeských pivovarů.

Do bratrovražedné války dvou českobudějovických pivovatů, Budvaru a Samsonu(B.B.), o značku Budějovický-Budweiser, zapojuje se dosti nadějně další soupeř, a sice také nedaleký (okraj českobudějovické aglomerace) třeboňský pivovar Bohemia Regent.

Třeboňský pivovar, jehož odbytištěm je hlavně východní Evropa, si už před několika lety nechal zaregistrovat značku piva Budějovický Regent. Dlouho bylo ticho, ale najednou se to přestalo líbit pivovaru Budvar a podal stížnost u Úřadu pro průmyslové vlastnictví.

Pivovar Budvar, státní podnik, jenž je stále označován jako národní podnik, se doposud soudí o značku Budweisser jak s nedalekým Budějovickým měšťanským pivovarem (Samsonem), tak s americkým Anheuserem Busch. S Američany v mnoha zemích soudní klání vyhrál, ale v mnoha prohrál.

Spor Budvaru s domácím konkurentem z Lineckého předměstí je jaksi na mrtvém bodě, neboť síla Samsonu je právě v tradici značky. Samson své pivo jako Budweiser označoval už od roku 1805, tedy o 90 let dříve než byl Akciový pivovar (Budvar) na českobudějovickém Pražském předměstí postaven. V současnosti je Samson, jehož pivo je oblíbené především v Německu, držitelem značek Budweiser Bier a Budvaiser Bürgerbräu (obě tyto značky jsou chráněnou značkou v EU).

Ve své stížnosti na třeboňský Regent, podané u Úřadu pro hospodářská vlastnictví, Budvar uvádí, že Budějovický Regent je klamavá značka, která by zákazníky mohla klamat a pivo této značky by mohlo zákazníky mást odlišnými vlastnostmi. Navíc pivo se značkou Budějovický regent se v Českých Budějovicích nevyrábí, a třeboňský pivovar nemá ve městě ani žádnou pobočku.

Úřad pro průmyslová vlastnictví sice rozhodl ve prospěch Budvaru, pivo značky Budějovický regent by mělo zmizet, ale je pravděpodobné, že třeboňský pivovar předá záležitost soudu.

Autor: František Novotný, Sláva Dobrý, 21.9.2007

Nahoru
Stávka lékařů a...ohrožení života.

         „Jste v nebezpečí ohrožení života, musíte okamžitě do nemocnice,“ oznámila mi lékařka.

Zděšeně na ni hledím. Minulého dne byl podle ní otok nohy pouze známkou zhmoždění a z jejího pohrdavého pohledu jsem měl pocit, že jsem simulant. Jsem člověk důvěřivý, její sdělení mne šokuje.

„Je půl druhé odpoledne,“ pokračuje. „Sanitku už pro vás nedostanu, chodit příliš nesmíte, musíte se tam nechat dovést, sežeňte si někoho známého !“ „Hned nikoho nenajdu,“ smlouvám. „V nemocnici za chvíli končí pracovní doba, nepočkalo by to do zítřka ?“ Přemýšlím, koho požádat o dovoz?

Lékařka k doporučení pro nemocnici připisuje : Pacient soustavně odmítá hospitalizaci
Podepisuji bez čtení podrobností. Když jde o život, nemají cenu.

           Měl jsem štěstí, potkal jsem bývalého spolužáka, jedu do nemocnice. Krátce po třetí jsem na interně nahnán do přijímací ordinace,   a čekám.   
Po půlhodině se vrací tmavovlasá snědá sestra, s profesionálně unuděnou rutinou mi odebírá krev, zapisuje mé osobní údaje a telefonuje na několik míst, zda už přišel doktor X.Y?„Musíte počkat !“ říká při odchodu. „Doktor X.Y. přijde za chvíli.“ Sedím na vyšetřovacím lůžku  v prázdné ordinaci více než hodinu. Prostředí není právě nejútulnější, je mi však do smíchu, jsem stále živý a mohu z okna sledovat modrou oblohu.

         Konečně přichází doktor X.Y, nese v ruce doporučení mé praktické lékařky. Přísný pohled naznačuje, že je v "dobré" náladě. Blekota! Prolétá mi hlavou.Zastřižené vousy na bradě a hurvínkovsky zvlněné vlasy nad nízkým čelem připomínají postavu  z televizní Arabely. Nebo to byl Mekota? Na tom nezáleží, pro mne je to Blekota.

„Proč jste nepřišel včera ráno ?“
táže se drsným hlasem. „Teď už vás nikdo vyšetřovat nebude, protože končí pracovní doba.“
Nechápu a vysvětluji, že jsem byl odeslán do nemocnice před třemi hodinami.
„Tady je jasně uvedeno včerejší datum.“
Předkládá mi tiskopis před oči.
Snažím se vysvětlit, že to bude asi omyl paní doktorky, i když si uvědomuji svou situaci. Jakýkoliv výklad je      v této chvíli považován za lež, dostavil jsem se v čase, kdy už mají i nemoci odpočívat.

       „Kouříte ?“ ptá se.
Kroutím hlavou. „Pijete alkohol ?“ Říkám,        že mimo jednoho až dvou piv žádný alkohol nepiji. Nemám dojem, že by mi chtěl něco nabídnout.
„Proč pijete pivo ?“
Zajímavá otázka. Proč se pije pivo ? Následují další : Od kolika let pivo pijete? Jak často? Jak dlouho? Proč? Na dotazy jdoucí stále kolem dokola odpovídám bez přemýšlení, říkám, to co chce slyšet.
Je spokojen, něco zapisuje a vynáší ortel: „Od této chvíle neuděláte ani krok pěšky ! Budete čtrnáct dní neustále ležet!“

          Svoboda pohybu končí, podřizuji se exekuci.  Ani mnoholetá platba zdravotního pojištění mě neopravňuje přemýšlet o tom, kdo je zákazník, kdo pán.  Počítače, moderní technika, skromné lůžko, bílý strop  a klášterní disciplina. Jak lépe připomínat, zdůraznit a trestat nemoc?

          Neležel jsem podle doktora „Blekoty“ čtrnáct dní, ale jen jednu noc, i když ani to na interně není zážitek k zahození, příští den dopoledne se vyšetřovalo a léčilo, bylo zjištěno, že to se mnou není vůbec tak zlé, abych se musel povalovat na nemocničním lůžku. Před propuštěním zůstávám chvíli sám se svými spisy, otvírám ohmatané plastové desky. Hned na první stránce se dozvídám, že jsem otylý, nekouřím a neberu drogy, nedodržuji životosprávu a jsem závislý na pití alkoholu. Dále raději nečtu.     I tak se stydím za to, že jsem obtěžoval.

           Mladičká lékařka mi doporučuje, abych si sehnal dopravu domů, neboť na sanitku je už příliš pozdě. Potěšen jejím milým úsměvem opouštím pěšky budovu. Konec dobrý, všechno dobré,.  Do cesty se mi staví restaurační zařízení, pokouším se spláchnout podivné dojmy, pivo mi nechutná, ale snažím se. Musím! Vždyť jsem sto metrů odtud evidován jako alkoholik.

Autor: Sláva Dobrý, 19.9.2007

Nahoru
Napodobí Julínek americké zdravotnictví?

Čeští emigranti, jimž se po roce 1968 podařilo usadit v USA, očekávali ve svých nových domovech politickou svobodu, možnost uplatnit a ekonomicky zhodnotit své schopnosti. Očekávání se většinou prakticky vyplnilo, až na zdravotnictví, jehož systém je v USA na neskutečně nízké úrovni.

S paciantem v USA nejednají jako s člověkem, ani ne jako se zákazníkek, ale jako s tržní komunitou. Pacient se stal pouze regulátorem pohybu peněz mezi pojišťovnami a lékaři, přičemž obě strany by se tohoto třetího článku nejraději zbavily.

Být pacientem v udajném "nejvyspělejším" tržním prostředí není určitě výhra, pokud pacient není miliardářem, který se o své "drobné" výdaje nezajímá.

Jedinou výhodou zdravotního systému v USA je respekt k rodině. Když má pojištění jeden člen rodiny, „svezou" se s ním i ostatní. To znamená, že má nárok na zdravotní péči, ač si vlastní pojištění neplatí. To samozřejmě vyhovuje vícečlenným rodinám.

Avšak ani lidé s pojištěním si nemohou automaticky dovolit péči, kterou potřebují, protože na všechno si pacient připlácí. Platí se za každou návštěvu praktického lékaře i u specialisty. U zubaře je zadarmo pouze preventivní prohlídka a odstranění zubního kamene.

Američtí zaměstnavatelé nemají povinnost ze zákona platit zaměstnancům zdravotní pojištění. Není proto divu, že Američané si nechtějí vydávat vysoké částky za mizernou zdravotní péči, a proto masově jezdí k lékaři a pro léky do Kanady, která má státem dotované zdravotnictví.

Americká vláda však zdravotnictví také hodně financuje. V roce 1965 byl spuštěn federální program Medicare pro pacienty nad 65 let, kteří předtím odpracovali nejméně 10 let. Dále mají jednotlivé státy program Medicaid pro jedince a rodiny s nízkým příjmem. Tyto programy se vzájemně prolínají a pravidla jsou značně komplikovaná, ale pacienti si i v těchto případech musejí na zdravotní péči připlácet a rovněž ji mohou kombinovat s připojištěním u privátních pojišťoven.

Vzhledem k penězům, které do amerického zdravotnictví jdou, je na velmi nízké úrovni. Pohotovosti jsou tu přetížené, protože oněm téměř 50 milionům Američanů, kteří si žádné pojištění nemůžou dovolit, nic jiného nezbývá. Pohotovostní oddělení v nemocnicích totiž mají povinnost ošetřit každého pacienta – tedy pokud to stihnou, než se z čekárny odebere rovnou na věčnost.

Průzkumy ukázaly, že nepojištěný pacient odkládá návštěvu pohotovosti až do doby, kdy se nemoc rozvine do vážného až kritického stavu. Léčba potom pochopitelně stojí mnohem víc, než kdyby se choroba podchytila v raném stadiu.

Zdravotní péče v USA nahlíží na pacienta jako na obchodní komoditu, jež doktorům vydělává peníze, ale nezaručuje kvalitu profese, jejímž hlavním krédem je humánnost. Mezi nadstandardními platy a vysokým životním stylem amerických doktorů a profesionální péčí s lidským přístupem neexistuje rovnítko.Dnes je absolutní prioritou lékařů v privátních praxích USA vydělávat peníze.

Nemají moc na vybranou, trh je do toho tlačí. Na rozhovor s pacientem nemají čas, všichni koukají na hodinky, jestli jim neutíkají peníze, které by vytloukli z dalšího pacienta. Potom se lehce stane, že předepíšou nevhodné léky, nebo zvolí neúčinnou léčbu.

V noci a o víkendech je lékařská péče v USA hůř přístupná než v jiných zemích, rovněž je tu největší propast v kvalitě lékařské péče pro bohaté a chudé. Z 23 rozvinutých zemí zahrnutých do průzkumu má USA nejvyšší dětskou úmrtnost a téměř nejvyšší úmrtnost lidí nad 60 let. Američtí lékaři a nemocnice zabijí víc pacientů chirurgickými a léčebnými chybami než v jiných zemích. Pouze 40% Američanů je spokojeno s poskytovanou lékařskou péčí, což je staví na 14. příčku nespokojenosti ze 17 zkoumaných zemí. Většina ordinací praktických lékařů v USA silně pokulhává za rozvinutými zeměmi v komputerizaci dat apod.

Pokud by tržní zdravotnictví v USA fungovalo tak báječně, že by Česká republika musela následovat americký příklad, proč by skoro všichni američtí prezidentští kandidáti stavěli svou kampaň na reformě zdravotního systému, jehož stav většina označuje za katastrofální?
(podle zkušeností českých emigrantů)

Autor: Sláva Dobrý, 28.8.2007

Nahoru
Plýtvání jako za socializmu.

Kdo musí jezdit po silnici mezi Třeboní a Novými Hrady, má jedinečnou možnost sledovat boj této vozovky se silničáři. Kdo po ní jezdí několik desetiletí, s jistotou může konstatovat, že je to boj nekonečný. I přes stále větší sílu, rychlost a taktickou vyspělost cestářů, silnice č.154/II je znovu a znovu staví do role diváků.

Přestože silničáři mají jako nejvyššího manažera a sponzora Jihočeský kraj, předpokládaný úspěch se ani po vysokých finančních injekcích nedostavuje. Silnice totiž uplatňuje svůj osvědčený způsob boje, kterým je nenápadný, ale zákeřný pohyb měkkého podloží, zvláště na tříkilometrovém úseku Branná - Hrachoviště.

Před dvaceti měsíci byla slavně dokončena generální oprava povrchu, který měl bez zásahu cestáře vydržet nejméně deset let. Už dnes však je silnice v takovém stavu, že je nutno stovky trhlin, díry a propadliny v asfaltu neustále zalepovat a plátovat, tak jako se to dělalo před opravou v roce 2005. Rozpadá se, i když je na ní zakázán vjezd těžkých nákladních vozidel.

Situace se opakuje. Pokud to byla silnice štěrková, mohla "dýchat", vzlínající voda se mohla odpařovat povrchem, občas - většinou na jaře se objevily vývary řídkého bahna, které cestáři vybrali, výkopy zasypali štěrkem a silnice nějaký čas držela pohromadě. V roce 1960 byla zpevněna vrstvou hrubého štěrku a vyasfaltována. Reagovala trháním asfaltu, proto už v roce 1963 dostala novou silnější vrstvu štěrku a nový asfalt. Bez důkladnější opravy to jakžtakž drželo až do konce 20.století, kdy se začal na jejím povrchu podepisovat vzrůstající provoz.

Pohled na poskakující a kymácející vozidla zřejmě nebyl příjemný ani krajským zastupitelům a úředníkům, a také novinářům, když v červenci 2000 spěchali seznámit se situací na ilegální taneční party, které se vedle této silnice konala. Tehdy se v mediích objevily první zprávy o tom, že kraj získal na její opravu 109 milionů korun.

Kdo očekával okamžité zahájení stavby, jistě byl zklamán, protože se nic nedělo, pouze zástupci obcí byly informováni o tom, že silnice mezi Brannou a Hrachovišti musí být vyvýšena, na což zatím nejsou peníze.

Stavba začala až na podzim 2005, přičemž byla silnice na tři měsíce uzavřena, byly odkloněny čtyři autobusové linky a rozbity desítky kilometrů jiných silnic, po nichž vedly objížďky. O tom že byla navíc spálena spousta pohonných hmot je zbytečné se zmiňovat. Žádné skutečně zpevnění vozovky však se nekonalo, asfalt byl v podstatě připlácán na bláto.

Běžný občan nezjistí, jestli se dílo nezdařilo zásluhou diletantství projektanta nebo šlendriánu stavební firmy, může jen shledat, že tato silnice je vizitkou krajských zastupitelů, kteří si vybrali a zaplatili dodavatele. Je možné, že momentálně nějakou korunku ušetřili, ale vše naznačuje, že na polovičatě opravenou silnici 154/II v budoucnu budou muset vydat peněz mnohem víc.

Že se i na měkkém podloží dá postavit dobrá silnice věděli už v 18. a. 19. století staří stavitelé, kteří neměli k dispozici megalomanskou stavební techniku, výpočetní techniku ani vysokoškolské diplomy, ale měli zkušenosti, předávané z generace na generaci. Stačilo zapíchnout do rašeliny

dřevěné piloty, a budovy, mosty, hráze a silnice stojí a drží pohromadě sto padesát let a více, jak je možné přesvědčit se o sedm kilometrů severněji, na Mokrých loukách u Třeboně. Při pohledu na hromady dřeva z polomů, vedle silnice, které státní lesní společnost vyváží za "babku" do Rakouska, se jaksi vybavuje pojem "turecké hospodářství". Nebylo by výhodnější místo opakování tolik oblíbeného výrazu „to dneska už nikdo nedělá,“ ohlédnout se někdy dozadu, poučit se z historie a zkusit staré technologie?

Autor: Sláva Dobrý, 21.8.2007

Nahoru
Dovolená na dolnorakouských statcích.

Velké množství dolnorakouských zemědělců je spokokojeno letošním přílivem prázdninových hostů, kteří ve stále vyšší míře využívají nabídky "Dovolená na selském dvoře".

V loňském roce bylo v domech dolnorakouských sedláků ubytováno na 180.000 letních hostů. V letošním roce se toto číslo zvětšilo téměř o 6 procent, neboť přibylo 10.800 objednávek.

Novou nabídkou pro rodiny s dětmi jsou jak pobyty u dolnorakouských vinařů, tak u sedláků specializujících na výrobu bio-potravin, na chov jezdeckých konín nepo poskytují pobyt ve pzdravém přírodním prostředí. Nyní Dolní Rakousy, Burgenland a Štýrsko vydaly společnou brožuru "Pobyt na vinařském dvoře" se seznamem sedláků-vinařů nabízejících ubytování. Velký předpoklad pro přilákání hostů má také akce Vinařský podzim.

V letním období se ceny dvoulůžkových pokojů v selských dvorech pohybují 35-40 euro( 1000 až 1100 Kč) za den. Týdenní pobyt vyjde na 270 euro (7.500 Kč). Jedná se vesměs o luxusní ubytování s různými doplňkovými službami.

Autor: Robert Fischer, 4.8.2007

Nahoru
Daň z komínů?

Ničím jiným než dalším útokem proti venkovu jsou návrhy zdanit topení
v lokálních domácích topidlech.

Strategický plán zdanění pevných paliv je tvořen v náhlé dojemné shodě ekologů a ekonomů, kteří si jinak jdou po krku jak vzteklí psi. Záměrem těchto plánů je uvalení vysokých daní na uhlí a další paliva na trhu. Protože na venkově neexistuje centrální vytápění parou, plyn je ve vesnicích zaveden jen ojediněle a na topení elektřinou nemá vesnické obyvatelstvo finance, týká se daň z pevných paliv především lidí na venkově.

Zdanění venkova, za které také silně lobují energetické koncerny, jistě bude schváleno. Současný bezbranný český venkov, který na politickém poli nemá žádné zastoupení, musí mlčet a platit.

Autor: František Novotný, 20.7.2007

Nahoru
Pokuty za septiky.

Útoky proti venkovu pokračují, dosvědčuje to další zákon, který začal platit 1.1.2007. Podle něj je volně zakázáno vypouštět vodu ze septiků do odvodňovacích stok. Za porušení zákona mají být vyměřovány drastické, až stotisícové, pokuty.

Není nutné příliš dlouho uvažovat, proti komu je tento předpis namířen a kdo za jeho iniciováním stojí. Protože ve městech a větších vesnicích jsou byty napojeny na veřejnou kanalizaci, zákon se jich netýká, ale je namířen proti malým vesnicím, kde kanalizace a čistíčky odpadních vod postaveny nejsou. Je také jasné, že o zákon se postarala socialistická měšťanská lobby, vedená Bursíkovými zelenými fašisty. Jejím záměrem je za pomoci vyhrůžek a vydírání, podpořeným zákonem, vyhnat z vesnic zbytek původního obyvatelstva a zmocnit se jeho budov a pozemků. Dosvědčují to také zlomyslné mediální informace o tomto zákonu, neboť novináři, uplácení měšťanskými stranami, likvidaci tradičního venkova vždy podporovali a vždy podporovat budou .

Autor: Jiří Krž, 8.4.2007

Nahoru
Poplatky ze soukromých studní.

8.2.2007 - Ničím jiným než dalším podpásovým útokem proti venkovu je zákon o využívání podzemních zdrojů vody. Od 1.ledna je každý majitel studně povinen mít povolení na odběr pitné i užitkové spodní vody. V případě porušení tohoto zákona je pro fyzickou osobu stanovena pokuta do 50 tisíc korun. Podle odhadu 80% studní byla postavena nelegálně a majitelé nemají povolení k odběru vody.

Mám dojem, že na sliby jako zrušení daní z nemovitostí, daně dědické a daně darovací se rychle zapomnělo, místo toho nastupují další a další poplatky, které se týkají především obyvatelstva malých vesnic, kde není veřejný vodovod, plynovod, parovod, kanalizace, kabelová televize, zásobování, veřejná doprava, zdravotní péče, kultura, sport atd.

Na venkově přibývají a rostou poplatky, aby lidem byl život ve volném prostoru co nejvíce znepříjemněn, aby přišli i o poslední pofidérní výhody ze zdánlivě svobodného venkovského života a stali se zcela závislí na vůli a nevůli úředníků. Následkem nemůže být nic jiného než další vysídlování venkova.

Současná městská elita si sice myslí, že Bursík je genius, když zavede ekologickou daň z kouře, ale poplatky z komínů a oken nejsou ničím novým, už byly ve středověku, kam zřejmě se český venkov má vrátit-pokud ne přímo do pravěku.

Autor: Starý agrárník, 8.2.2007,

Nahoru
Selský kníže.

Rod Schwarzenbergů vždy dával naší zemi skvělé hospodáře, zemědělce a lesníky, i neohrožené politiky, kteří hájili zájmy českého národa.

V roce 1824 se polnímu zbrojmistrovi Karlu Schwarzenbergovi, místodržiteli v Sedmihradsku, a Josefině, rozené Vratislavové z Mitrovic, narodil syn Karel. Tak jako všechny muže ze schwarzenberského rodu ani jeho neminula polovojenská výchova šlechtice i dobré vzdělání. Po vystudování filosofie a práv na pražské univerzitě vstoupil jako důstojník do rakouské armády, s níž se zúčastnil několika tažení. V roce 1856 odešel do civilu a ujal se rodinného majetku v jižních Čechách.

V království Českém nebývala čeština oblíbeným jazykem, v polovině 19. století byl v politice, na úřadech, v obchodě a ve společnosti téměř výhradně jazyk německý, česky se hovořilo jen na venkově. Výjimkou bylo schwarzenberské panství. Karel Schwarzenberg byl zanícený český vlastenec, jenž na svých velkostatcích zavedl češtinu jako úřední jazyk, v jeho domácnosti se hovořilo česky - všech pět jeho dětí bylo vychováno českými vychovateli.

Byl velkým bojovníkem za práva českého národa, ale s vrozeným smyslem pro čestnost a spravedlnost se ve vysoké politice neprosadil. Mnohem více se mu dařilo zvelebování zemědělství a organizování rolníků, za což ve vysokých společenských vrstvách obdržel posměšný titul "selský kníže."

Nejprve působil ve Vlastenecké hospodářské společnosti, v roce 1880 se mu podařilo založit Zemědělskou radu pro království České, jejíž byl prvním předsedou. Tato společnost se stala vzorem pro vznik zemědělských rad v mnoha zemích.

Z popudu Karla Schwarzenberga byly zakládány první kontrolní agrochemické laboratoře, semenářské stanice a chovné stanice hospodářských zvířat. Prosazoval odbornou výchovu zemědělců, zakládání hospodářských škol, pořádání hospodářských kurzů a také založení vysoké zemědělské školy. Měl nemalé zásluhy, že na konci 19. století nastal prudký vzestup úrovně českého zemědělství a venkova.

Zlatým písmem se zapsal do historie českého lesnictví. V letech 1869 až 1904 byl předsedou České lesnické jednoty. Byl v lesnictví uznávanou autoritou - dokázal obhájit zájmy českých lesníků i na mezinárodním poli. Zavedl lesnický výzkum a pečoval o lesnickou školu v Bělé pod Bezdězem. Jeho lesní hospodářství bylo na tak dobré úrovni, že schwarzenberské lesy se staly vysokou školou pro lesní odborníky z celé Evropy.

Karel Schwarzenberg byl dlouhou dobu okresním starostou v Písku, a ve čtyřiceti městech obdržel čestné občanství. Jako štědrý podporovatel vědy a umění se zasloužil o rozvoj Muzea království českého, českých divadel a opravy mnoha historických památek.

Karel Schwarzenberg zemřel v roce 1904 ve věku osmdesát let, je pochován na Orlíku.


Autor: Katarina Fischerová, 22.12.2006


Nahoru
Domovská příslušnost.

Státní rakousko-uherský systém sociálního zabezpečení osob, které ze zdravotních důvodů nebyli schopné živit se prací, vznik už v osmdesádých letech 19.století.

Problém zaopatřování nemocných a chudých lidí byl předtím řešen různými způsoby, záleželo na možnostech a ochotě obce, na církvi a na vrchnosti. S prvními návrhy na zajištění chudinské péče přišel stát v polovině 18. století, kdy bylo vydáno několik dvorských dekretů, které spolu s guberniálním nařízením z roku 1785 doporučovaly zřizovat farní chudinské ústavy, podle vzoru ústavů již existujících na panství hraběte Buquoye.

Dobročinné chudinské ústavy byly zrušeny vydáním zákona č.59 z roku 1868, jímž byl majetek farních chudinských fondů předán zemským správním institucím.

Pohromou pro venkov byl zákon o domovské příslušnosti z roku 1863. Podle tohoto zákona se o každého svého příslušníka, který neměl prostředky na obživu, musela postarat obec.

Každá osoba měla domovskou příslušnost podle místa narození, o změně domovské příslušnosti mohla libovolně rozhodnout jiná obec, ve které obyčejně osoba bydlela. Tohoto zákona zneužívala města, která z velkého množství přicházejících venkovských lidí přijímala jen lidi finančně zajištěné. Ti, kteří ve stáří nebo v nemoci neměli prostředky na obživku, byli z kteréhokoli místa monarchie odtransportováni do jejich domovské obce, která se o ně musela postarat, i když třeba nikdy v ní nežili.

Změnu zákona o domovské příslušnosti se venkovským obcím podařilo prosadit až v roce 1896. Podle nového zákona musel získat domovské právo každý, kdo v obci bydlel deset let a nebyl trestán.

I po vydání nového zákona nebylo pro chudé lidi místo ve městech automaticky. Udělení domovské příslušnosti osobám, u nichž hrozila potřeba chudinské péče, se města začala bránit preventivními represivními opatřeními, podle zákona o postrku z roku 1871. Z měst byli vyháněni lidé staří a nemocní a lidé nezaměstnaní. Městům pomáhal i protitulácký zákon z roku 1873, podle něhož mohli být tuláci umístěni v donucovací pracovně. Tuláctví bylo trestným činem, potulující osoba, která nemohla prokázat, že má prostředky na obživu, byla potrestána vězením od osmi do třiceti dnů.

Donucovací pracovny se osvědčily jako prostředek proti tulákům (bezdomovcům) jen částečně, přesto byl státem vytvořen celý systém těchto pracoven. Protože v donucovacích pracovnách postupně začali převažovat lidé dočasně nezaměstnaní, čímž při změně podmínek na trhu práce docházelo ke komplikacím, začaly být zřizovány stravovací stanice, v nichž nezaměstnaní dobrovolně přečkávali nejhorší období nezaměstnanosti.

Výše uvedená zařízení se týkala i chudých dětí-sirotků, o které se měly postarat obce. Protože o výchovu těchto dětí příliš dbáno nebylo, dostávaly se mezi zpustlou mládež - chudé děti z prostředí lumpenproletariátu. Od roku 1885 byly pro tyto děti, ve věku dvanáct až dvacet let, zřizovány vychovatelny a polepšovny. Později dozor nad výchovou zpustlých dětí převzaly okresní komise péče o mládež, přičem finanční prostředky byly získávány prostřednictvím zemského sirotčího fondu.

Autor: Robert Fischer, 12.12.2006


Nahoru
Venkovský život v 19. století.

V druhé polovině 19. století se i půda stala směnitelným zbožím, což ovlivnilo vývoj venkova. Ubylo středních statků a přibylo malých hospodářství s pozemky okolo 2 ha. Příčinou tohoto jevu bylo dělení pozemků mezi syny, kteří se formálně stávali samostatnými hospodáři, a proto se jich netýkala vojenská služba. Tak se stalo, že na konci 19. století téměř všechny vesnické rodiny byly vlastníky zemědělské půdy.

Na větších gruntech byly zaměstnávány námezní síly (čeledíni, děvečky, pastýři, mlatci, ženci apod.). Koncem 19. století bylo v Čechách evidováno 1 600 000 zemědělských dělníků, z čehož polovinu tvořili rodinní příslušníci. Rodina sehrávala na venkově nejdůležitější roli, představovala jistotu, dávala pracovní sílu a také se starala o sociální zabezpečení v nouzi.

Každá vesnická rodina měla své pracovní návyky a způsoby soužití, podle nichž byly vychovávány další generace. Na vesnici se velice dbalo na udržování osvědčených principů práce a života. Nepsaným zákonem bylo, že hospodář byl ctěnou autoritou, celá rodina, v níž měl každý vymezené své místo, jej jakoby slepě a bezmyšlenkovitě respektovala.

Stejně jako v rodině měl každý své místo ve vesnické hierarchii. Hlavní slovo měli lidé zdraví, silní a bohatí, nejméně mohli dění ovlivňovat lidé nemocní a chudí. Pro vesnické obyvatelstvo měla největší cenu schopnost tvrdě fyzicky pracovat. Vesnická komunita měla své vyhraněné etické zásady a svůj informační systém. Jakékoliv morální pochybení (např. nemanželské dítě, nevěra, lichva) bylo celou vesnicí tvrdě odsouzeno. Tato netolerance byla vyvažována soudržností a solidaritou při neštěstích a živelných pohromách, kdy si sousedé poskytovali pomoc naprosto nezištně.

Zvláštní dojemná pospolitost vesnického obyvatelstva měla základ v křesťanství. Lidi na venkově denně přicházeli do styku s přírodními zákony, jejichž význam jim dokázala srozumitelně vysvětlit jen církev. V neděli se kvůli návštěvě kostela nepracovalo. Bohoslužba byla důvodem k návštěvě kostela jen částečným, byla to záminka k setkávání lidí. U kostela měli lidé jednu z mála možností, kdy spolu mohli komunikovat, předávat si informace a zkušenosti, seznamovat se, obchodovat a po mši posedět v hospodě. Časté církevní svátky poskytovaly odpočinek od práce i psychické uvolnění, při nich se lidé mohli bavit a dodržovat staré zvyky a tradice (masopust, pouť, posvícení, vánoce, velikonoce aj.). Rovněž rodinné záležitosti (svatby, pohřby, křtiny aj.) se odehrávaly za přímé i nepřímé účasti většiny obyvatel vesnice.

Kromě faráře měl určitý vliv na chod vesnice učitel, který mimo vyučování dětí působil jako písař v obecním zastupitelstvu, importoval do vesnice osvětu a staral se o kulturní dění (jako hudebník, kapelník, režisér apod.). Nejváženějším úředníkem, se kterým se lidé stýkali byl notář, který vyřizoval majetkové vztahy. Nepříliš vítaným úředníkem býval důstojník, který prováděl výběr mladých mužů do armády.

V porovnání se současnými poměry se vesnický život na konci devatenáctého století jeví jako idylka, ve skutečnosti i vesnice tehdy procházely bouřlivými změnami. Stavební ruch se významně dotkl i venkova, dřevěné stavby s doškovými střechami byly nahrazovány stavbami z cihel, zakrytými nehořlavými střechami. Během několika desetiletí byla postavena hustá železniční a silniční síť, což usnadnilo nejen dopravu materiálu i lidí, ale venkovu se přiblížil trh i informace, venkovští lidé měli možnost cestovat za prací a vzděláním.

I přes nizkou produktivitu práce venkov relativně bohatnul, což rozdráždilo liberály i marxisty. Ovládnout a podmanit si venkovské obyvatelstvo se jim ještě nepodařilo, neboť jim vítr z plachet vzala agrární strana, která osobní svobodu, vztah k rodné hroudě a tradiční zdravý venkovský rodinný život povýšila na vzor pro všechny vrstvy obyvatelstva. Tím dala venkovu sebevědomí a jednotu, kterou se podařilo krvavě rozbít až po roce 1945.

Autor: Robert Fischer, 6.12.2006



Nahoru
Stav české společnosti v 19.století.

Ještě v 19.století byla šlechta nejvyšší společenskou vrstvou. Národnostně se neprezentovala jako česká nebo německá, ale jako šlechta zemská.

Do roku 1848 byla šlechta nositelkou politických práv a vykonavatelkou vrchnostenské správy na svých panstvích. Zemská šlechta určovala činnost zemského sněmu českého i moravskoslezského, obsazovala nejdůležitější úřady a velitelská místa v armádě, čímž nesla rozhodující odpovědnost za prosperitu a ochranu Království českého.

Česká zemská šlechta nebyla sice příliš početná, ale hospodářsky a politicky byla velmi vlivná, takže si mohla dovolit obhajobu práv českých zemí a důrazně zasahovat do vídeňského panovnického centralizmu. Svůj patriotizmus dávala najevo zakládáním vlasteneckých spolků, zřizováním dobročinných sociálních a vzdělávacích zařízení. Bylo běžné, že šlechtici financovali nadaným jedincům studia.

Uvnitř šlechty existovaly značné společenské a majetkové rozdíly. Na nejvyšším společenském stupni byla šlechta dvorská (Metternichové, Kounicové, Kolovratové, Stadionové a Schwarzenbergové), která zastávala nejvyšší státní funkce u vídeňského dvora. Stavovská šlechta (Chotkové, Thunové, Lobkovicové, Clam-Martincové, Nosticové, Černínové aj.) neměla ke dvoru přístup, a tak obsazovala pouze zemské úřady. Nejnižší šlechtickou skupinu tvořila nová šlechta, která se profilovala z řad měšťanských podnikatelů (Porgesové, Kleinové, Ringhofferové aj.) nebo z vojáků a inteligence (např. Gerstner, Rieger).

Základ šlechtického stavu tvořil majetek, především půda. Šlechtické velkostatky nejen obhospodařovaly polovinu zemědělské půdy, ale stály také u základů českého průmyslu, neboť budovaly pivovary, lihovary, železárny, cukrovary apod. Šlechtici hodně cestovali a poznávali způsoby hospodaření v nejvyspělejších zemích. Proto české šlechtické podniky byly řízeny nejschopnějšími odborníky, které si šlechtici buď zvali ze zahraničí nebo si je vychovávali, když dětem svých poddaných a zaměstnanců poskytovali vzdělání a praxi v nejlepších zahraničních institucích.

Společenskou vrstvou mnohem početnější než šlechta se rychle stávalo měšťanstvo, které v době zvýšeného odbytu zbraní, šatstva a potravin měnilo řemeslnické dílničky a krámky na manifaktury a velkoobchodní firmy. Měšťanem byl ten, kdo vlastnil ve městě dům a pozemek, proto k nejbohatším měšťanům patřili podnikatelé. K této městské honoraci se brzy přiřadili úředníci, důstojníci a inteligence (lékaři, advokáti, učitelé aj.). Nižší skupinou měšťanstva byli drobní řemeslníci.

V polovině 19. století bylo v Království českém asi 350 000 malých městských živností, které společně s městkou inteligencí tvořily městkou maloburžoasii. V té době bylo v zemi i 1 500 větších podniků. Podle množství majetku a společenského postavení se česká městská buržoasie nemohla rovnat buržoasii západoevropské.

Poslední skupinou městského obyvatelstva bylo dělnictvo, služebnictvo a žebráci. Příslušníky této skupiny byli také tovaryši a nádeníci. Tito lidé nevlastnili domy a větší majetek, bydleli v bytech nejnižší kategorie nebo přespávali na pracovišti (služky) či na periferii měst. Pracovali za mzdu, často jen za stravu a ubytování, pokud jim zdraví pracovat nedovolovalo, nebo pracovat nechtěli, živili se žebrotou.

V polovině 19. století byla největším českým městem Praha (115 000 obyvatel), velkým městem bylo i Brno (45 000 obyvatel), nad 10 000 obyvatel měla ještě Jihlava (18 000 obyvatel), Olomouc, Liberec, České Budějovice a Opava měly okolo 13 000 obyvatel. Od 5 000 do 9 500 obyvatel měla Plzeň, Cheb, Prostějov, Kutná Hora a dalších asi 30 měst. Ostatní města byla menší. Celkem v českých zemích bylo 551 měst.

Městské obyvatelstvo si vytvořilo své zvyky, nepsaná pravidla městského života, která se značně lišila podle oblastí a podle velikosti a charakteru města. Vytvářely se určité kasty, podle majetku a společenského postavení. Lidé navštěvovali jen své vybrané kostely, krámy, hospody. Každá ulice a každá městská čtvrť žila svým životem. Ideálem měšťanstva byl noblesní, mravný a prací naplněný život.

Největší částí obyvatelstva českých zemí však bylo venkovské obyvatelstvo, na venkově žilo asi 75 % obyvatel.

Autor: Robert Fischer, 5.12.2006,

Nahoru
Stav venkova v 19.století.

Od poloviny 18. století nastal prudký rozvoj techniky, který si vynutil změny ekonomické i společenské. Stranou nezůstal ani venkov. Potřeby společnosti si vynutily, že zemědělství přecházelo na intenzivní formu hospodaření. Přišla hromadná likvidace pastvin, luk, rybníků i lesů, zemědělství se soustředilo na ornou půdu a na pěstování obilí a okopanin, plodin, které byly dobře prodejné, neboť byly hlavními surovinami pro výrobu lihu.

Přestože bylo v roce 1781 zrušeno nevolnictví vesnického obyvatelstva, a vyvazovací zákon v roce 1798 utlumil sociální napětí, poddanství stále brzdilo rychlejší společenské a ekonomické změny a modernizaci venkova. Poddaným sedlákům tento stav bezstarostnosti poměrně vyhovoval, zrušení poddanského systému si kupodivu vynutila šlechta, jíž chyběl volný podnikatelský kapitál.

Patent o zrušení roboty byl pro české země vydán 4.března 1849. Na jeho základě se rolník, který byl doposud uživatelem půdy, stal jejím vlastníkem.

Majetková újma, jež vznikla zrušením urbáriálních povinnosti poddaných, byla vrchnosti částečně uhrazena. Nárok na náhradu za půdu, kterou převzalo devět set tisíc bývalých poddaných, mělo mimo přibližně dvou tisíc šlechtických velkostatků také dvacet šest tisíc dalších osob a institucí. Jedna třetina z ceny vydané půdy byla vyrovnána formou slevy na daních, druhá byla čtyřicet let splácena ze zemského rozpočtu - vyvazovacích fondů, poslední třetinu spláceli dvacet let noví vlastníci.

Po roce 1850 se na venkově vyprofilovaly tyto sociální vrstvy:
1. Velkostatkáři a statkáři.
Byla to skupina rolníků, kteří zemědělskou produkci především prodávali. Statkáři měli výměru 20 až 100 ha a tvořili střední venkovskou buržuoazii. Velkostatkáři měli nad 100 ha půdy, byli venkovskou velkoburžoasii, mimo zemědělské výroby měli kontakty na průmyslový a finanční kapitál.

2. Střední rolníci.
Do této skupiny patřili tradiční sedláci, kteří hospodařili na půdě o rozloze 10 až 20 ha. Byla to soběstačná skupina zemědělců, kteří přebytek produkce dávali na trh. Mimo běžné zemědělské činnosti se zabývali i přidruženými činnostmi (hostince, obchody, povoznictví apod.) Sedláci podle potřeby zaměstnávali námezdní pracovní síly. Tato skupina zemědělců byla sice nejsvobodnější, nejméně závislá na výkyvech trhu, ale nejvíce závislá na přírodních a klimatických podmínkách. Střední rolníci většinou stagnovali, báli se investovat, neboť hospodářský vzestup se podařil jen v málo případech, následkem podnikatelského rizika obyčejně na venkově byl tragický sestup do nejnižší kategorie malorolníků nebo přímo mezi proletariát. Střední rolník vždy naplňoval, v některých západních zemích stále naplňuje, představu o zdravém a spokojeném venkově a o ideálu rodinného zemědělského podniku.

3. Malorolníci.
Byla to nejnižší skupina venkovské maloburžoazie, která obdělávala 2 až 10 ha půdy. Vyráběli pro vlastní potřebu, prodávali jen velmi malou část produkce. Téměř nezbytným doplňkem jejich jejich obživy byla vedlejší činnost (řemesla, krámky, hostince) nebo námezdní práce.

4. Zemědělský poloproletariát.
Síla této skupiny venkovského obyvatelstva, které obdělávalo maximálně 2 ha vlastní nebo pronajaté půdy, se lišila podle regionů. Nejsilnější byla ve vesnicích, které byly v blízkosti měst a u železničních tratí. Tito lidé bydleli ve vlastních domech a živili se buď řemesly (kováři, koláři, krejčí, ševci atd.) nebo námezdní prací nebo měli trvalé zaměstnání v průmyslu, stavebnictví, dopravě apod. a zemědělskou prací se zabývali jen jako vedlejší činností.

5. Zemědělský proletariát.
Byli to zemědělští dělníci, kteří žili v pronajatých nebo deputátních bytech a byli buď v pracovním poměru celoročním (čeledíni, děvečky) nebo v sezóním (pastýři, ženci, mlatci aj.). Mimo zemědělskou sezónu se sezónní dělníci živili příležitostnými pracemi v průmyslu, stavebnictví a lesnictví. Do této skupiny je možné zařadit i podruhy, kteří bydleli u sedláků. Podruzi měli zdarma ubytování, stravu a kousek půdy na pěstování zeleniny. Za to sedlákům bezplatně vypomáhali v sezónních pracích.

6. Venkovští živnostníci a venkovská inteligence
Mimo zemědělského obyvatelstva žili na venkově lidé, kteří půdu nevlastnili, ani na ní nepracovali. Jednalo se buď o úspěšnější řemeslníky a obchodníky (většinou židé) nebo o úředníky-vesnickou inteligenci (faráři, učitelé, revírníci, poštmistři aj.).

Podle statistiky Království českého z roku 1913 bylo následující složení venkovského obyvatelstva:
28 % venkovský proletariát
31 % poloproletariát
18 % malorolnictvo
18 % střední rolnictvo
4 % statkáři a velkostatkáři
2 % úřednictvo

Agrární krize, která v padesátých a šedesátých letech 19.století postihla Evropu, byla hlavní příčinou vystěhovalectví do zahraničí. Dalšími příčinami byla industrializace, která způsobovala nezaměstnanost, daňová politika a únik před vojenskou povinností. Mladí muži se stěhovali hlavně do USA, kde byly nejlepší podmínky k nabytí bohatství, rodiny se stěhovaly do Polska, Ruska, Uher a na Balkán, kde byla k dispozici úrodná a levná půda.

Vystěhovalectví se lišilo podle českých krajů a podle povolání. Nejvíce lidí odcházelo z horských a podhorských oblastí východních a západních Čech. Z Prahy a okolí a z Českých Budějovic lidé téměř do zahraničí neodcházeli. Podle sociální podstaty nejvíce migrovali dělníci, nádeníci, služky, řemeslníci a tovaryši. Neodcházeli obchodníci, horníci a rolníci (výjimkou jsou některé oblasti jižních Čech, kde mladší sedláci prodávali usedlosti a odjížděli do USA).

Autor: Robert Fischer, 2.12.2006


Nahoru
Kampeličky.

Záložny v našich zemích mívaly koncem devatenáctého a v první polovině dvacátého století velmi dobré jméno mezi lidmi, protože se jim úspěšně podařilo vyhnat ze společnosti lichvu. Jejich vznik si vynutila doba, v níž velké banky odmítaly poskytovat služby nižším a středním vrstvám obyvatelstva.

První živnostenskou záložnu v Čechách založil v roce 1858 živnostník J.Pláteník ve Vlašimi. Vzorem mu byl peněžní ústav H.Schulze v Sasku. Následovalo jejich rychlé rozšíření po celé zemi. Vznikaly ze svépomocných spolků, a půjčky poskytovaly jen svým členům, přičemž se úrok zvyšoval jen o režijní náklady. Členové ručili za hospodaření družstva buď svým vkladem nebo veškerým jměním.

Na venkově vznikly peněžní ústavy podle vzoru záložny založené v Porýní rolníkem T.W.Reiffeisenem. U nás byl velkým šiřitelem tohoto druhu peněžnictví kuklenský lékař F.C.Kampelík, podle něhož byly tyto družstevní spolky pojmenovány. Členové kampeličky pocházeli jen z jedné obce nebo farnosti, za záložnu ručili veškerým svým jměním.

Vklady kampeličky přijímaly i od nečlenů, ale půjčky poskytovaly jen osobám dobře v obci známým. Mimo přiměřených půjček svým členům obstarávaly výhodné nákupy (uhlí, stavební materiál, hnojiva atd.) Správa kampeličky byla dobrovolná, bezplatná, pouze pokladník dostával odměnu za úřední hodiny (většinou nedělní). Hospodaření kampeliček však nebylo nekontrolovatelné - zákonem stanovenou revizi prováděl svaz kampeliček.

Poúnorový režim, s centrálně řízeným hospodářstvím, který nepřál žádným spolkům, záložny rychle zlikvidoval. Ani polistopadové tempo doby, restituce, privatizace, transformace a především megalomanie zakořeněná v myšlení politiků a ekonomů nevytvořily podmínky pro obnovení a vznik malých peněžních družstev.

Tak jako místo půldruhého milionu předválečných zemědělských závodů bylo obnoveno jen několik tisíc, tak místo téměř pěti tisíc bývalých kampeliček objevilo se jen několik družstevních záložen, které se předchůdkyním nerovnají kontrolovatelným malým rozměrem ani tou nejlepší pověstí. Drobní podnikatelé i drobní střadatelé jsou tedy vydáni na milost a nemilost chamtivých velkých peněžních domů, přičemž si nemohou být nikdy jisti, zda banka nenápadně nezkrachuje a jejich peníze nezmizí.

Autor: Robert Fischer, 16.11.2006,

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *